Bankalarda aktif pasif yönetimi: Ticari ve katılım bankaları üzerine bir uygulama
Asset liability management in banks: An application on commercial and participation banks
- Tez No: 598385
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezin amacı, aktif pasif yönetimi hakkında bilgiler vererek ticari bankalarda ve katılım bankalarında aktif pasif yönetimini açıklamaktır. Bu amaçla temel bankacılık hakkında kısaca bilgiler verilerek, aktif pasif yönetimi ve aktif pasif yönetiminde kullanılan teknikler açıklanmaktadır. Uygulama bölümünde T.C. Ziraat Bankası ile T.C. Ziraat Katılım Bankasının finansal tablolarından yararlanılarak CAMEL analizi, GAP analizi ve Durasyon analizi yapılarak analizlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre katılım bankasının kârlılık oranlarında ve likidite karşılama oranlarında ticari bankaya göre daha iyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılım bankasında verilen kredilerin ve toplanan fonların ciddi şekilde artmasıyla katılım bankasına olan tercihin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to give information about asset and liability management and to explain asset and liability management in commercial banks and participation banks. For this purpose, basic banking is briefly explained and the techniques used in asset-liability management and asset-liability management are explained. In the application section, using the financial statements of Ziraat Bank and Ziraat Participation Bank, CAMEL analysis, GAP analysis and duration analysis were performed and the results obtained from the analyzes were compared. According to the results of the analysis, it was concluded that the participation bank is better in profitability ratios and liquidity coverage ratios than commercial banks. It has been determined that the preference for the participation bank increased with the significant increase in the loans and funds collected in the participation bank.