Çankırı Tatlıçay Deresi'nin taşkın analizi
Flood analysis in Çankırı Tatlıçay Stream
- Tez No: 598825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tez kapsamında Arc-GIS programı kullanılarak, çalışma alanı olarak belirlenen Çankırı ilinin merkezinden geçen Tatlıçay Deresi'nin havza parametreleri belirlenmiştir. Elde edilen havza parametrelerine uygun olarak seçilen taşkın hesaplama yöntemleri ile (DSİ Sentetik Yöntemi ve Bölgesel Taşkın Frekans Analizi) çeşitli tekerrürdeki taşkın debileri hesaplanmıştır. Taşkın analizleri için oluşturulan arazi modeli, 1/1000 ölçekteki hâlihazır harita Civil 3D programında işlenerek 3 boyutlu (3D) olarak oluşturulmuş, bu model yine Civil 3D vasıtası ile hidrolik analizlerin yapılacağı HEC-RAS programına aktarılmıştır. HEC-RAS programının son versiyonunda, yaygın olarak kullanılan bir boyutlu (1D) akıma ek olarak, son yıllarda gelişen teknoloji ve yüksek kaliteli veriye erişimin kolaylaşması ile iki boyutlu (2D) akım analizlerini de yapabilmektedir. Bu çalışma kapsamında Tatlıçay Deresi HEC-RAS programında 1D ve birleştirilmiş bir ve iki boyutlu (1D-2D) model olmak üzere iki farklı şekilde analiz edilmiştir. 1D modelde dere ve taşkın yatağı bir boyutlu,1D- 2D modelde ise dere yatağı bir boyutlu, taşkın yatakları iki boyutlu olarak analiz edilmektedir. 1D, 2D ve 1D-2D modellerinin veri gereksinimleri, kurulum aşamaları ve modellerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak aradaki farklar ortaya konmuştur. Bu çalışmada ayrıca Tatlıçay Deresi üzerinde bulunan 8 adet köprü senaryolar oluşturularak kademeli olarak düzenlenmiş ve köprülerin taşkın anındaki etkisi irdelenmiştir. Sonuç olarak 1D model yatağın taşkın kapasitesinin bulunmasında yeterli olarak değerlendirilmiş, ancak ana yatak dışında yayılım alanlarının belirlenmesinde iki boyutlu (2D) analizin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuca ilave olarak, köprülerin taşkın anındaki olumsuz etkisi 1D analizde yeterli olarak gözlemlenemezken, köprülerin düzenlenmesiyle birlikte 1D-2D modelde elde edilen yayılım alanlarında 1D modele göre ciddi miktarda azalmalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, basin parameters of Tatlıçay Stream passing through the city center of Çankırı province is determined using the software programme Arc-GIS. Flood discharges with various reoccurrences are calculated by DSİ Synthetic Method and Regional Flood Frequency Analysis. The land model with a scale of 1/1000 is prepared using Civil 3D and transferred into HEC-RAS in order to calculate hydraulic analysis. With the latest version of HEC-RAS, 2D flood analysis can be done in addition to 1D flood analysis. Tatlıçay Stream is analyzed in two different ways such as 1D and united 1D and 2D models together using HEC-RAS. Stream and stream bed is analyzed in 1D model. Stream bed is modelled as one dimensional and floodplain is modelled as two dimensional in united 1D and 2D models. The differences between 1D, 2D and united 1D-2D models are compared according to the data requirements, installation stages and the results of the analysis. 8 bridges built on Tatlıçay Stream are also analyzed and their effect on the flood is discussed. As a result 1D model is considered to be sufficient to determine the flood capacity of the stream bed but it is concluded that 2D model is required to determine the propagation areas outside the main stream bed. In addition to this, the negative impact of bridges while flood occuring cannot be observed sufficiently in 1D analysis, with the arrangement of the bridges, significant reductions in the propagation areas obtained according to 1D model in the combined 1D-2D model were determined.