Alternative dispute resolution mechanism and compliance in international financial institutions
Uluslararası finans kuruluşlarında alternatif uyuşmazlık çözümü mekanizmaları ve uyum
  1. Tez No: 598910
  2. Yazar: EMİNE NUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇERAĞ ESRA ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Uyum, hesapverebilirlik ve iyi yönetişim arasındaki ilişki uluslararası kuruluşların rolü ve misyonu açısından küresel düzende önemlidir. Uyum, hesapverebilirlik ve iyi yönetişim konseptleri birbirleri ile yakın şekilde ilgili olmasına karşın, mevcut literatür çoğunlukla bu konseptlerin temel öğelerine kurum özelinde odaklanmaktadır. Ayrıca, uyum, hesapverebilirlik ve iyi yönetişim arasındaki ilişki genellikle teorik açıdan ele alınmaktadır. Bu mühim kavramlara uygulamada daha ayrıntılı baktığımızda, bu çalışma Alternatif Uyuşmazlık Çözümü (AUÇ) araçlarının, uluslararası finans kuruluşlarındaki uyum sürecinin parçası olarak, uyum ve anlaşmazlık çözme sürecindeki rolünü araştırmaktadır. Bu amaçla, bu çalışmada AUÇ araçlarının anlaşmazlık çözmede nasıl uygulandığı ve takip edildiği ele alınmaktadır. Uluslararası finans kuruluşları AUÇ araçlarını uyum ve anlaşmazlık çözümü süreçlerinde hesapverebilirlik mekanizmasının bir parçası olarak kullanmaktadır çünkü AUÇ yöntemleri ile uluslararası finans kuruluşlarının çevresel ve sosyal standartlarını da içeren uluslararası kurallara, standartlara ve düzenlemelere uyularak, uluslararası finans kuruluşlarının hesapverebilirliğini korumada AUÇ yöntemleri etkili araç olmaktadır. Uluslararası finans kuruluşları kendi bünyelerindeki AUÇ mekanizmalarının nasıl çalıştığına dair internet sitelerinde ve hazırladıkları raporlarda kapsamlı şekilde bilgi sağlamaktadır. Çok taraflı kalkınma bankaları uygunluk gözden geçirme sürecinin hesapverebilirlik mekanizması için önemini yansıtmaktadır. Bununla birlikte, AUÇ araçlarının uyum kapsamında birbirinden farklı uluslararası finans kuruluşlarındaki rolü yeterli düzeyde analiz edilmemiştir. Bu açığı göz önünde tutarak, şu araştırma soruları bu çalışmayı yönlendirmektedir: AUÇ araçları kullanılarak uluslararası finans kuruluşlarının çevresel ve sosyal standartlarını da içeren uluslararası kurallara, standartlara ve düzenlemelere uyum süreci nasıl başlamaktadır? Sürecin sonuçları nasıl hayata geçirilmektedir? Uygulama süreci nasıl takip edilmektedir ve değerlendirilmektedir? ve AUÇ araçlarının anlaşmazlıkların çözülmesi sürecindeki rolü nedir?. AUÇ araçlarının uluslararası finans kuruluşlarındaki rolünü açıklayarak ve uluslararası finans kuruluşlarından vaka örnekleri seçerek, bu çalışma uluslararası finans kuruluşlarında kullanılan AUÇ araçları kapsamında uyum, hesapverebilirlik ve iyi yönetişim arasında nasıl bir ilişki olduğunu anlamaya katkı sağlayan sorulara cevap bulmayı amaçlamıştır. Son olarak, bu çalışmanın temel sonuçları kapanış bölümünde, uluslararası finans kuruluşlarındaki AUÇ araçlarının uyumluluğun gözden geçirilmesinde ve anlaşmazlık çözmedeki rolü yansıtılmıştır. AUÇ araçlarının bu kapsamdaki rolü uluslararası finans kuruluşlarının hesapverebilirliğine ve iyi yönetişimine hitap eden hedefleri ve misyonları ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
The relationship between compliance, accountability and good governance is important in terms of the mission and role of International Organizations in global order. Although these concepts are closely related to each other, the existing literature focuses mostly on the key components of the good governance, accountability and compliance with an institution centric way. In general, relationship between compliance, accountability and good governance has been also discussed theoretically. To elaborate on these significant concepts in practice, this study investigates the role of Alternative Dispute Resolution (ADR) tools in dispute resolution as part of the compliance process in IFIs by examining the initiation, implementation and monitoring of the ADR tools in compliance and dispute resolution process. The IFIs use ADR tools in compliance review and dispute resolution as part of their accountability mechanism since ADR methods are effective tools to protect accountability of the IFIs by complying with international rules, standards and regulations including social and environmental standards. IFIs have also provided detailed information on how their ADR mechanisms work in their websites and reports. Multilateral Development Banks (MDBs) have reflected the importance of compliance review function for accountability mechanism. However, the role of ADR tools of different IFIs in compliance process has not been adequately analyzed. Considering this gap, the following research questions direct this study: How compliance processes have been initiated or conducted?, How results have been implemented?, How monitoring and evaluation of the implementation has been done? and (iv) What is the role of ADR tools in resolving the dispute?. By explaining the role of ADR tools in IFIs and selecting cases from IFIs, this study aimed to find answers for these questions which contributed to understand how compliance, accountability and good governance are related to each other in ADR mechanisms of the IFIs. Finally, the main findings of the study were reflected in conclusion section in relation to the role of the ADRs in compliance review and dispute resolution of the IFIs, which is in line with their forms, goals and missions addressing accountability and good governance.