Farklı desensitizasyon ajanlarının dentin tübüllerine etkisinin in vitro incelenmesi
In vitro evaluation of the effect of different desensitization agents on dentin tubules
- Tez No: 598929
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM LEVENT TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı Siyanoakrilat (PeriAcryl) ve tetra-kalsiyum fosfat ve dikalsiyum fosfat içerikli desensitizerin (Teethmate) kombine ve tekli uygulamalarının kalıcılığının ve dentin tübüllerine etkisinin taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve lazer taramalı konfokal mikroskop (CLSM) ile değerlendirilmesidir. Çalışma 10 grupta 200 dentin preparatı üzerinde tamamlandı. Herbiri yirmi preparat içerecek şekilde 7 grup SEM'de incelemek üzere; herhangi bir uygulama yapılmamış preparatlar kontrol grubu“K”, PeriAcryl uygulanıp yapay tükürükte bekletilenler“PY”, PeriAcryl uygulanıp sitrik asitte bekletilenler“PS”, Teethmate uygulanıp yapay tükürükte bekletilenler“TY”, Teethmate uygulanıp sitrik asitte bekletilenler“TS”, kombine uygulama sonrası yapay tükürükte bekletilenler“PTY”, kombine uygulama sonrası sitrik asitte bekletilenler“PTS”olarak kodlandı. Kalan 60 preparat CLSM'de değerlendirilmek üzere yirmişlerli gruplara ayrılarak, PeriAcryl uygulanan numuneler“P”, Teethmate uygulanan numuneler“T”ve kombine uygulama yapılan numuneler“PT”olarak kodlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the persistence of combined and single applications of cyanoacrylate (PeriAcryl) and tetra-calcium phosphate and dicalcium phosphate-containing desensitizer (Teethmate) and the effect of dentin tubules on scanning electron microscopy (SEM) and confocal optical microscope (CLSM). The study was completed on 200 dentin preparations in 10 groups. 7 groups evaluated via SEM, each containing twenty preparations; Preparations without any application named as control group“K”, PeriAcryl applied in artificial saliva“PY”, PeriAcryl applied in citric acid“PS”, Teethmate applied in artificial saliva“TY”, Teethmate applied in citric acid ''TS“, combined application those who were kept in artificial saliva ”PTY" and those that were kept in citric acid were coded as PTS The remaining 60 preparations were divided into 3 groups to be evaluated in CLSM.