Problems with political representation of immigrants: The case of Belgian Turks
Göçmenlerin siyasi temsil problemleri: Belçikalı Türkler örneği
  1. Tez No: 598979
  2. Yazar: ZEHRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN DUYGULU ELCİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma için yapılan görüşmeler ortaya koyuyor ki Belçika'daki Türk kökenli göçmenlerin politik temsil sorunu var çünkü Türk halkının çıkarları seçilmiş Türk siyasetçiler tarafından temsil edilmiyor. Bu tez, Türk göçmenlerin temsil probleminin ardında yatan nedenleri anlamayı amaçlamaktadır. İlk olarak, belediye meclislerinden federal hükümete kadar meclislerdeki Türk siyasetçilerin tüm siyasetçilere oranı incelenmiştir. Bu oran, Türk nüfusunun genel nüfusa oranı ile karşılaştırıldığında, betimleyici olarak nüfusla orantılı bir temsil olduğu ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla Türkler' in temsil sorunu, betimleyici temsilin eksikliği ile ilgili değil, ancak çıkarlarının esas olarak temsil edilmemesi ile ilgilidir. Diğer bir ifadeyle, Türk halkı, nüfus büyüklüğü ile orantılı olarak meclislerde temsil edilmekle birlikte, çıkarları büyük ölçüde temsil edilmemektedir. Türk siyasetçilerle ve Belçika'daki Türk halkının önde gelenleriyle yapılan görüşmeler, Belçika Türklerinin temsil sorunu için dört farklı neden olabileceğini ortaya koymuştur. Birincisi, Türk halkının, genel toplumsal sorunlarıyla ilgili değil, günlük sorunları ve kişisel çıkarları hakkında talepleri olmasıdır. İkincisi, Türk siyasetçilerin Belçika'daki Türk toplumundan farklı çıkarları, öncelikleri ve kendi algıları olmasıdır. Üçüncüsü, parti politikaları ve Belçika'daki kurumsal yapı, Türk politikacılar için sınırlayıcı faktörlerdir. Dördüncü olarak,“ana devlet”etkisi, Türk halkının siyasal katılım kalıplarını şekillendirmekte ve Türk siyasetçilerin siyasal faaliyetlerini belirlemektedir. Bu bağlamda, bu tez, neredeyse araştırılmamış bir alan olan Belçika'daki göçmenlerin siyasi temsili ile ilgili literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is a political representation problem of Turkish-origin immigrants in Belgium because, according to interviews conducted for this research, the interests of Turkish people are not represented by elected Turkish politicians. This thesis aims to understand the reasons lying behind the representation problem of Turkish immigrants. First, the ratio of Turkish politicians to all politicians in the assemblies was examined from municipal councils to federal government. When this ratio was compared with the ratio of Turkish population to the general population, it was revealed that there was descriptive representation. Thus, the representation problem was not about the lack of descriptive representation, but it was about the lack of substantive representation of their interests. In other words, Turkish people are represented in assemblies proportional to their population size, however, their interests are not substantially represented. The interviews conducted with Turkish politicians and the elites of Turkish people in Belgium revealed that there can be four different reasons for the representation problem of Belgian Turks. First, Turkish people do not have demands regarding their community issues, rather they have demands about their daily problems and personal interests. Second, Turkish politicians have interests, priorities and self-perceptions different from Turkish community in Belgium. Third, party politics and institutional structure in Belgium are limiting factors for Turkish politicians. Fourth, home state effect shapes the political participation patterns of Turkish people and it determines the political activities of Turkish politicians. In this respect, this thesis contributes to the literature on political representation of migrants in Belgium which is an almost under-researched area.