A guideline study for publishing hypercasual games
Hiperbasit oyun yayıncıları için bir kılavuz çalışması
- Tez No: 927638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Hiperbasit oyunlar son birkaç yılda mobil oyun endüstrisinin tartışmasız en hızlı büyüyen parçası olma özelliğini gösteriyor. İsminden de anlaşılacağı gibi, bu oyunlar basit mekaniklere ve arayüze sahip olup, oynaması çok kısa süren ve çok kolay olan ücretsiz oyunlardır. Çok yeni bir oyun tarzı olarak gözükse de, aslında atari salonu dönemindeki oyunlarla çok fazla benzerlik taşıdığı görülebiliyor. Cep telefonlarının artık hayatımızın değişmez bir parçası olmasıyla birlikte, herkesin çok sevdiği o atari salonlarındaki dev oyun makineleri artık parmaklarımızın ucunda. Bu çalışmanın ilk bölümünde oyun endüstrisinin en başından itibaren tarihsel gelişimi anlatıldı. Cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla oyun sektöründeki çağ atlama incelendi ve çığır açan oyunların ortak özellikleri araştırıldı. Buradan ortak başarı faktörleri filtrelenip, hiperbasit oyunların yükselişinde hangi faktörlerin kilit rol oynadığı belirlendi. Son bölümde, ilk olarak bu yeni janra detaylıca analiz edildi. Yayıncı olmak isteyenlere nelere dikkat edilmesi gerektiği açıklandı. Paraya çevirme stratejileri ve dikkat edilmesi gereken metrikler üzerinde özellikle duruldu. Son olarak, çoğu Türkiye'den olmak üzere 8 başarılı hiperbasit oyun yayıncısı şirket ile görüşülerek, sektörde en çok nelere dikkat edilmesi gerekildiği ile ilgili tecrübelere dayalı ipuçları paylaşıldı.
Özet (Çeviri)
Hypercasual games are arguably the fastest-growing part of the mobile gaming industry in the past few years. As the name suggests, these games have simple mechanics and interface and are free games that take a very short time and are very easy to play. Although it seems to be a fairly new game genre, it can be seen that it has a lot of similarities with the games of the arcade era. With mobile phones being a constant part of our lives, the giant arcade cabinets in game centers that everyone loves are now at our fingertips. The first part of this study consist of the history of the game industry from its earliest years. With the widespread use of mobile phones, the mobile gaming industry has been examined and the common features of groundbreaking games have been investigated. Here, common success factors were filtered and the factors that played a key role in the growth of hypercasual games were determined. In the final section, this new genre has been analyzed in depth. What should be considered for anyone who would like to be a publisher has been described. Special emphasis was placed on monetization strategies and metrics that need attention. Last but not least, interviews are conducted with 8 hypercasual publishers, most of which are established in Turkey. Thus, experience-based examples could be given for the most important topics.