Değişik işletme koşullarında yetiştirilen holştayn sığırların süt verim özelliklerini etkileyen başlıca faktörler ve selesyona esas parametreler
- Tez No: 59906
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ULUDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu çalışmada laktasyon özelliklerinin belirlenmesi ve bu özelliklere etki eden çevre faktörlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bunun yanında laktasyon parametrelerine ilişkin kalıtım ve tekrarlama dereceleri hesaplanarak anılan özelliklerin seleksiyonda kullanım olanaklarına açıklık getirilmesi hedeflenmiştir. İtalya'dan Türkiye'ye getirilen ve doğan 670 Holştayn sağmalın 1130 laktasyon eğrisine uygulanan gamma fonksiyonuna göre il gruplarının, laktasyona giriş verimi logaritmasma(ln(a)), yükselişine(b), pike ulaşım sûresi ve pik verimine, ineğin direnme gücü ile 2X305 gün süt verimine; mevsimlerin ise pike ulaşım süresi, pik verimi ve direnme gücüne etkileri önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SVMMAET Main Factors Affecting MUk Yield Traits Of Holsfetn Cattle Breeding hi Conditions Of Different Operations. And Essential Parameters To Selection In this study, It was purposed to determine the lactation traits and to expose the factors affecting them. In addition, being calculated the heritabilities and repeatabilities of lactation parameters, it was aimed to reveal the possibilities of using these traits in selection.