Örümcek ayaklı havai iş platformlarında yük kapasitesinin tasarım değişkenlerine etkisi
Design of track type air work platform using the finite element method
  1. Tez No: 599078
  2. Yazar: ÖZCAN ÜRGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ASIM GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde inşaat sektörü dünya ekonomisinde en önemli sektörlerden biri durumundadır. Dünyada 2008 krizinden bu yana düşük faiz ve piyasaya verilen yüksek likidite politikalarının da etkisiyle son on yılda inşaat sektöründe adeta patlama yaşanmıştır. Gelişmekte olan ülkelerdeki hızla artan nüfus yoğunluğu ve konut talebi de sermayenin az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere; özellikle göreli olarak yüksek kar marjı olan inşaat sektörüne yöneltmiştir. Arsa fiyatlarının çok yükselmesi dar bir alanda yüksek binaların ve gökdelenlerin yapılmasına neden olmuştur. Bu gökdelenlerin inşası, bakımı ve temizliği oldukça zor olan yüksek konumlara erişilmesini gerektirdiğinden hava iş platformlarına ihtiyaç artmıştır. Dünyadaki küreselleşme olgusu ve internetten mal alım satımının çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmasıyla büyük miktarlarda ticari malların hızlı bir şekilde yükleme-boşaltma ve taşınması gereksinimi doğmuştur. Bunun yanında açık hava (outdoor) reklamlarında da artış gözlenmektedir. Bütün bu gelişmeler neticesinde eskiden daha çok elektrik direklerinin tellerinin değişiminde ve bakımlarında kullanılan kule vinci, mobil vinç ve çeşitli kaldırma makineleri araçlarının yüksek binalarda onarım-bakım, temizlik, reklam-afiş asılması, yangın söndürme ve kurtarma çalışmaları ile mal yükleme-boşaltma amacıyla kullanılması giderek yaygınlaşmaktadır. Bu yükselen talebi karşılamak için havai iş platformları ve kaldırma araçları imalatı sanayisinde birçok üretici firma kurulmuş olup bu firmalar artan rekabet ile birlikte üreticiler ürünlerinin gün geçtikçe daha verimli hale getirmek ve aynı zamanda üretim maliyetlerini düşürmek için tasarım ve imalatta ileri teknolojinin tüm olanaklarından yararlanmaktadırlar. Bu çalışmada, tasarımını yapmış olduğum Paletli Yürüyüşlü Teleskopik Platform'lar detaylıca anlatılacak ve analiz edilecektir. TÜBİTAK - TEYDEB projesi kapsamında desteklenen projenin üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu makinenin üretimi ülkemiz adına bir ilk niteliğindedir. Tezin birinci bölümünde havai çalışma ve platformları türleri anlatılmaktadır. 2. Bölümde sonlu elemanlar yöntemi hakkında bilgi verilecek; 3. Bölümde ise çalışmanın esas konusu olan Paletli Yürüyüşlü Teleskopik Platformlar genel olarak anlatılacaktır. Son bölümde sonlu elemanlar analizi kullanarak örnek bir Paletli Yürüyüşlü Teleskopik Platform tasarımı yapılarak sepet yükünün tasarım kriterlerine etkisi irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Today, the construction sector is one of the most important sectors in the world economy. The construction sector has been booming in the last decade due to low interest rates and high liquidity policies given to the market since the 2008 crisis. The rapidly increasing population density and demand for housing in developing countries also implies that capital is underdeveloped and developing countries; in particular the construction sector with a relatively high profit margin. The high rise in land prices led to the construction of high-rise buildings and skyscrapers in a narrow space. The need for aerial work platforms has increased, as these skyscrapers require access to high locations, which are difficult to build, maintain and clean. With the phenomenon of globalization in the world and the rapid spread of the purchase and sale of goods on the internet, the need for rapid loading and unloading of large quantities of commercial goods has emerged. There is also an increase in outdoor advertising. As a result of all these developments, the tower crane, mobile crane and various hoisting machines used to be used in the replacement and maintenance of the wires of electric poles were used for repair-maintenance, cleaning, advertisement-banner hanging, fire extinguishing and rescue works and loading and unloading of goods. In order to meet this rising demand, many manufacturing companies have been established in the overhead work platform and lifting vehicle manufacturing industry, and with increasing competition, manufacturers are making use of all the possibilities of advanced technology in design and manufacturing to make their products more efficient and at the same time to reduce production costs. In this study, the crawler walking telescopic platforms I have designed will be explained and analyzed in detail. The production of the project supported by TUBITAK - TEYDEB project was realized. The production of this machine is a first on behalf of our country. In the first part of the thesis, the types of overhead work and platforms are explained. In Chapter 2, information about finite element method will be given; In Chapter 3, the main subject of the study will be explained in general. In the last section, the effect of basket load on the design criteria will be examined by using a finite element analysis and a sample crawler telescopic platform design.