Konsept aşamasında üretilen görsellerin mimaritemsildeki başarılarının uygulanmış yarışma projeleriüzerinden incelenmesi
Analysis of the success of the images produced in conceptstage in architectural representation through the applied competition projects
- Tez No: 599101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BAŞAK DAĞGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mimar, zihnindeki fikri dışa aktarabilmek için temsil yöntemlerini kullanır. Tarihsel süreç içerisinde teknolojik gelişmelere paralel olarak temsil araçlarına yenileri eklenmiş olsa da temelde temsil kavramı her zaman aynı amaçlara ulaşmayı hedeflemektedir. Bir fikri görselleştirirken temel hedef, zihinde oluşan mimari ürünü henüz var olmadığı bir aşamada çeşitli amaçlarla başkalarına anlatabilmektir. Yapılar, çoğu zaman birden çok disiplinin ortak çalışmasıyla gerçekleşen tasarım ve üretim süreçlerinin sonucunda ortaya çıkarlar. Gerek tasarım sürecinde, gerek üretim sürecinde sadece mimarların değil, katılan tüm disiplinlerin temsil araçlarına gereksinimleri ortaya çıkar. Ağırlıklı olarak odaklanılan bir diğer amaç ise yapıya dair fikirleri alıcısına aktarabilmek, yapıyı pazarlayabilmektir. Tercih edilen temsil yönteminin etkili ve mimar olmayanlarına anlayabileceği bir şekilde kullanılabilmesi, bu amaç dahilinde büyük önem taşır. Kimi zaman bir mimari proje, temsil ediliş şekli sayesinde çok daha nitelikli olduğu izlenimi oluşturulabilir. Tasarımcı, kendi zihnini berraklaştırmak, tasarımı geliştirmek, farklı açılarını tahlil edebilmek ve düşünülen ürünle bir çeşit iletişim kurabilmek için de temsil yöntemlerini kullanabilir. Son birkaç on yıldır üretilen yapıların mimari tasarım yaklaşımlarında ve özellikle kabuk ve biçim konusunda çok özgür ve yenilikçi tavırlar sergilenmesinde bir güç çarpanı olan bilgisayar desteğinin, özellikle uygulamaya yönelik temsil gücünün daha önce yapılması-tarif edilmesi mümkün olmayan tasarımları mümkün kılmadaki etkisini gözlemleyebilmek olasıdır. Temsil yöntemlerindeki gelişim, birçok fikrin aktarımını olanaklı kılmıştır. Bu durum görsel açıdan çok daha etkileyici ve özellikle geçmişin Öklid geometrisinin temel biçimlerinin kompozisyonlarından oluşmuş binaların yerine artı ve eksi eğrilikli biçimlerin de kullanılabildiği yapıların ortaya konmasını sağlamıştır. Tasarımcıya kazandırdığı bu gücün yanında yüksek kalitede görsel temsiller oluşturulmasına da olanak sağlayan bilgisayar desteğinin tartışma konusu haline gelen başka sonuçları da olmuştur. Günümüzde tasarım sürecinde kullanılan yardımcı teknolojik uygulamaların pek çoğu görsel ürünler oluşturmaya yönelik araçlardır ve görselliğin bu denli başat olmasının, diğer duyuların tasarım ve aktarım aşamalarında göz ardı edilmesinin çevremizi giderek duyusal anlamda yoksullaştırdığını ve düş kırıklıklarına yol açtığını savunan mimarlar da vardır. Yarışma projeleri her zaman özellikle kamusal yapıların üretilmesinde en çok tercih edilmesi beklenen yöntem olmuştur. Bir yarış söz konusu olduğunda görsel algıyı etkilemeye yönelik, mümkün olan en kaliteli görselleri üretmeye çabalamak doğaldır. Bu çalışmanın amacı, mimari konsept aşamasında ortaya çıkan görsel sunum materyalleri ile uygulama sonrası ortaya çıkan son ürünün tüm bu görselleştirme süreçlerine dair bakış açıları bağlamında, estetik ve algı açısından karşılaştırılıp incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The architect uses representation methods to export the idea in his mind. In the historical process, while new techniques have been added to the representation tools in paralel with the technological developments, the concept of representational ways aims to achieve the same objectives. While visualizing an idea, the main purpose is to tell others with various purposes at a stage when the architectural product does not yet exist. Buildings often arise as a result of the designprocesses that take place through the collaboration of multiple disciplines. Both in thedesignprocessand in theproductionprocess, not onlythearchitects, but also participating disciplines the needs this representation tools. Another aim is to describe the ideas of the building to the buyer and to market. For this purpose, it is very important that the preferred representation method can be used in a way that is effective and the non-architects can understand. Sometimes an architectural project can looks more qualified than itself because of the way it is represented. The designer can use the representation methods to clarify his own mind, to improve the design, to analyze the different angles and to establish a kind of communication with the intended product. It is possible to observe the effect of computer support, which is a powermultiplier in the architectural design approaches of the structures produced in the last few decades, and in displaying very free and innovative attitudes especially in terms of shell and form, especially in enabling designs that cannot be described before. The development of representation methods made it possible to transfer many ideas. This situation is much more impressive visually and in particular thes tructures of the basic forms of the Euclidean geometry of the past instead of buildings with plus and minus curvature forms can be used to reveal structures. In addition to the power it provides to the designer, computer support, which enables the creation of high-quality visual representations, has also had other implications. Many of the assistive technological applications used in the design process to day are tools for creating visual products, and there are architects who argue that visuality is so dominant and that other senses are ignored in the design and transfer stages increasingly impoverish our sensory environment and lead to disappointments. Competition projects have always been the most preferred method, especially in the production of public buildings. When it comes to a race, it is natural to try to produce the best possible visuals to influence visual perception. The aim of this study is to compare and examine the visual presentation materials that emerge in the architectural concept stage and the final product that emerge safter the application from the point of view of all these visualization processes in terms of aesthetics and perception.