Bilim ve sanat merkezlerine giden ve gitmeyen 10-14 yaş grubu çocuklarda sosyal dışlanma ve saldırganlık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The review of relationships between social exclusion and attitudes of agression among the students at the age groups of 10-14 attending and not attending the centres of science and art
  1. Tez No: 526639
  2. Yazar: EMİNE ŞEYMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ABİDE GÜNGÖR AYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmanın amacı; Bilim ve Sanat Merkezlerine giden ve gitmeyen 10-14 yaş grubu çocuklarda, sosyal dışlanma ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma Konya İli'nde bulunan (Meram ve Selçuklu ilçeleri) iki Bilim ve Sanat Merkezi ile bu Bilim ve Sanat Merkezlerinin bulunduğu ilçelerde yer alan iki ortaokulda yapılmıştır. Araştırma; Bilim ve Sanat Merkezlerine giden 210 ve ortaokula giden 581, toplam 801 (417 kız, 384 erkek) öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere veri toplama aracı olarak 'Ergenler İçin Sosyal Dışlanma Ölçeği', 'Saldırganlık Ölçeği' ve 'Kişisel Bilgi Formu' uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 23 programı ile bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Bilim ve Sanat Merkezlerine giden ve gitmeyen öğrencilerin, saldırganlık puanları arasında anlamlı bir fark olduğu ve Bilim ve Sanat Merkezlerine giden ve gitmeyen öğrencilerin dışlanma alt boyut puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Değişkenler açısından incelendiğinde Bilim ve Sanat Merkezlerine giden ve gitmeyen öğrencilerin, saldırganlık puanlarının yaş değişkeniyle arasında anlamlı farklılık olduğu, sosyal dışlanma ve alt boyutları dışlanma ve önemsenmeme puanlarının cinsiyet değişkeniyle aralarında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Bilim ve Sanat Merkezlerine giden ve gitmeyen öğrencilerin, sosyal dışlanma ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde aralarında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to analyze the relationships between social exclusion and their levels of aggression among the children at the age groups between 10 and 14 in terms of various variants. The research was conducted in two science and art centers located in the province of Konya (the districts of Meram and Selçuklu) and two secondary schools located in the districts where those centers exist. The research was implemented on 210 and 581 students with a total of 801 (417 females, 384 males) who attend the aforementioned two centers of Science and Art. In order to collect data, the students who participated the research were applied“Ostracism Experience Scale for Adolescents”and“Aggression Scale”and“Personal Information Form”. The data obtained in the research was computerized through SPSS 23 program. When the relationships between the social exclusion and aggression levels among the students who attend/don't attend the Centers of Science and Art is analyzed according to the obtained data, there was a significant difference between the aggression levels and variant of age and also there was a significant difference between the social exclusion and its sub-dimensions, their levels of exclusion and being neglected and gender. When the levels of social exclusion and aggression among the students who attend/don't attend the Centers of Science and Art are compared, a significant relationship was observed between social exclusion and aggression levels.