The political economy of Turkey wealth fund: A case study within the state-business relations in Turkey
Türkiye Varlık Fonu'nun ekonomi politiği: Türkiye'de devlet iş ilişkilerinde bir vaka analizi
- Tez No: 599427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Political Science, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, son zamanlarda küresel ve akademik bir fenomen olan Ulusal Varlık Fonları içerisinde aykırı bir örnek teşkil eden Türkiye Varlık Fonu'nun kuruluş nedenini açıklamayı amaçlamaktadır. Türkiye, bir varlık fonu oluşturmak ve finanse etmek için asgari kriter olarak kabul edilen ticaret veya bütçe fazlasına sahip olmamasına rağmen, 2016 yılında varlık fonunu kurmuştur. Böyle bir fona duyulan ihtiyacın sebebini Türk iç siyasetinde arayan bu araştırma, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin, devlet-iş ilişkilerini sürdürmek için sistematik hale getirdiği seçici kaynak dağıtımında kullanılacak yeni bir araç olarak Türkiye Varlık Fonu'nun kurulduğunu savunmaktadır. Fon, kendisine verilen hukuki ve ekonomik ayrıcalıklar sayesinde, ekonomide, daha fazla takdir yetkisi sağladığı için kaynak dağıtımının meşrulaştırılması ve gizlenmesinin bir yolu olarak kullanılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the reason for the establishment of the Turkey Wealth Fund. It represents an outlier case within the recent global phenomenon of sovereign wealth funds due to being established even though Turkey does not have trade or budget surplus which are considered as the minimum criteria for establishing and financing a sovereign wealth fund. Searching the answer in Turkish domestic politics, the paper argues that Turkey Wealth Fund is established as a new instrument to be used in the selective resource distribution which the government systematized to sustain the state-business relations within the political transformation of Turkey to competitive authoritarianism under the Justice and Development Party. It is one of the tools in economy that employed as a way of legitimization and concealment of the distribution of resources since it provides further discretion.