Canlı yem olarak kullanılan tenebrio molitor (Linnaeus, 1758), zophobas morio (Fabricius, 1776) ve alphitobius diaperinus (panzer, 1797) (Coleoptera: Tenebrionidae)'nin hemosit tiplerinin ışık mikroskobunda incelenmesi ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of the hemocyte types of the species used as live baits tenebrio molitor (linnaeus, 1758), zophobas morio (Fabricius, 1776) and alphitobius diaperinus (Panzer, 1797) (Coleoptera: Tenebrionidae) by light microscopy
  1. Tez No: 599536
  2. Yazar: ZAHİDE MANAP KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİL ERTORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada canlı yem olarak kullanılan Tenebrionidae familyasına ait Tenebrio molitor, Zophobas morio ve Alphitobius diaperinus türlerinin bağışıklık sistemi elemanlarının tespit edilmesi planlanmıştır. Bahsi geçen türlerin hemolenfinde bulunan hemosit tiplerinin incelenmesinde wright ve giemsa boya ile boyanan yayma preparatlardan faydalanılmıştır. Elde edilen preparatlardan hemosit görüntüleri alınarak hemosit tipleri morfolojik olarak tayin edilmiş ve boyutları ölçülmüştür. Tenebrio molitor, Zophobas morio ve Alphitobius diaperinus larvalarının hemolenfinde prohemosit, plazmatosit, granülosit, sferülosit ve önositoit olmak üzere beş farklı tipte hemosit tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular karşılaştırıldığında, Tenebrio molitor, Zophobas morio ve Alphitobius diaperinus larvalarının hemolenfinde aynı tip hemositlerin bulunduğu ve bu hemositlerin büyüklüklerinin benzer olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak canlı yem olarak kullanılan, protein değerleri oldukça yüksek böcek türlerinin bağışıklık sistemi elemanları ve bu elemanların türlere göre, enfeksiyon ve deri değişimi gibi değişkenlerden etkilenme durumları araştırılmıştır. Deri değişiminden sonra sferülositlerin, enfeksiyon durumlarında ise plazmatosit ve granülositlerin sayılarının arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the immune system elements of Tenebrio molitor, Zophobas morio and Alphitobius diaperinus species belonging to Tenebrionidae family used as live baits. Studying the homocyte types in hemolymph of the mentioned species, smear preparations were used which were stained with wright and giemsa stains. The sizes of the hemocyte types were measured and they were determined morphologically by taking hemocyte images from the obtained preparation. In the hemolymph of Tenebrio molitor, Zophobas morio and Alphitobius diaperinus larvaes, five different types of hemocytes as prohemocytes, plasmatocytes, granulocytes, spherulocytes and oenocytes were identified. When the evidences obtained in the study were compared, the same types of hemocytes were found in the hemolymph of Tenebrio molitor, Zophobas morio and Alphitobius diaperinus larvaes and it was observed that the sizes of the hemocytes were similar. Consequently, the immune system elements of the insects those are used as live baits with high protein levels and their affection of variables such as infection and ecdysis are studied. It is observed that the number of spherulocytes increases afterwards the ecdysis, and the number of plasmatocytes and granulocytes increases in case of infection.