Elit düzeydeki ve alt yapı düzeyindeki hentbolcularda üst ekstremitenin fiziksel özellikleri, kavrama kuvveti, reaksiyon zamanı ve el bileği propriosepsiyon duyusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the physical properties of the upper extremity, grip force, reaction time and wrist proprioception in handball players at the elite and substructure level
- Tez No: 599569
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KİTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı elit ve altyapı hentbol oyuncularında üst ekstremitenin fiziksel özellikleri, kavrama kuvveti, reaksiyon süresi ve el bileği propriosepsiyon duyusunu belirlemek, gruplar arası farkı karşılaştırmak ve parametreler arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu çalışmaya Göztepe Spor Kulübü ve İzmir Büyükşehir Belediye Spor kulübünde spor yapan 17-34 yaş aralığındaki elit, 12-18 yaş arasındaki altyapı hentbolcuları katıldı. Elit takımdan 12 kadın 20 erkek hentbolcu; altyapı takımlarından 23 kadın 14 erkek hentbolcu değerlendirmeye alındı. Elit hentbolcuların yaş ortalaması 24.28 ± 5.34; altyapı oyuncularının yaş ortalaması 14.81± 1.35 yıldı. Üst ekstremitenin fiziksel özelliklerini belirlemek için üniversal bir mezura kullanılarak çevre ölçümleri yapıldı. Kavrama kuvveti ve pinç kavrama kuvveti sırasıyla dinamometre ve pinçmetreyle değerlendirildi. El bileği eklem pozisyon hissi mOOver 3D hareket sensörüyle, kavrama hassasiyeti Baseline Pneumatic Bulb Dynamometer®, basınç hassasiyeti Stabilizer Pressure Biofeedback® ile ölçüldü. Ayrıca hentbolcuların el reaksiyon zamanı cetvel ile değerlendirildi. Elit hentbolcular ve altyapı hentbolcuları arasında çevre ölçümleri, kaba kavrama ve parmak kavrama ile reaksiyon zamanı yönünden anlamlı fark saptandı (p0.05). Kavrama kuvvet ölçümleriyle çevre ölçümleri arasında ilişki vardı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the physical characteristics of upper extremity, grip strength, reaction time and wrist proprioception in elite and young handball players and examine the relationships between parameters in the groups. The participants of this study was from Göztepe Spor Kulübü and İzmir Büyükşehir Belediye Spor Kulübü and their age range was between 17 to 34 years for elite group and 12 to 18 years for youngs. 32 of 69 hanballers were in elite group and 37 were in young group. Twelve women and 20 men in elite handballers and 23 women and 14 men in young group included in this study. Age average of elite group was 24,28 ± 5,34 years, and 14,81 ± 1,35 years in young group. Circumference measurements were made using universal tape evaluate the physical characteristics of the upper extremity. Grip strength and pinch strength were evaluated with dynomometer and pinchmeter, respectively. The wrist position sense evaluated with mOOver 3D motion sensor, the grip sensitivity evaluated with Baseline Pneumatic Bulb Dynamometer® and the pressure sensitivity evaluayed with Stabilizer Pressure Biofeedback®. Besides, handballer's hand reaction time were evaluated with a ruler. There was a significant difference between elite level handballers and young handball players in terms of circumference measurements, grip strength, finger grip strength and hand reaction time (p 0.05). There was significant correlation between grip strengths and circumference measurements. These results revealed the importance of handball players' sport-specific grip patterns, wrist joint position sense, hand grip and pressure sensitivity.