Doğu Avrupa ülkelerinin sosyalizmden kopuşu ve demokratikleşme süreci: Polonya örneği
The disengagement of Eastern Europe countries from socialism and democratization process: Poland case
- Tez No: 599593
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASİBE GÜL SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Polonya sosyalizmden kopup demokratikleşme sürecini farklı aşamalarıyla birlikte yaşamış önemli bir Doğu Avrupa ülkesidir. 1945-1989 yılları arasında sosyalist rejimin uygulandığı Polonya barışçıl bir şekilde bu rejimden koparak tekrar demokratik rejime dönmüştür. Polonya'nın demokratikleşme sürecinde siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri gibi iç dinamiklerin yanı sıra AB gibi dış dinamikler de etkili olmuştur. Bu araştırmanın konusu Polonya'nın demokratikleşme sürecinde etkili olan temel iç ve dış dinamiklerin incelenmesidir. Söz konusu dinamiklerin bir kısmı demokratikleşme sürecine olumlu katkılar sağlarken başka bir kısmı ise sürece zarar vermiştir. Bu araştırmada, 2015 yılı itibariyle tek başına iktidara gelen popülist bir iktidarın 26 yıl boyunca adım adım inşa edilen demokratikleşme sürecine kısa bir süre içerisinde nasıl zarar verebildiğini, dolayısıyla demokrasinin aslında ne kadar kırılgan bir rejim olduğunu göstermesi bakımından önem taşıdığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Poland is an Eastern Europe country where disengaged from socialism and lived the process of democratization with its different aspects. The socialist regime was adopted in Poland between 1945 and 1989. However Poland disengaged from socialism and returned to democratic regime with a peaceable manner. Besides the internal dynamics including political parties and NGO's activities, external dynamics such as European Union have effected Poland's process of democratization. The main topic of this work is to examine the internal and external dynamics effective on Poland's. While some of these dynamics have positive contributions on process of democratization, the others have damaged the related process. It is evaluated that this work is important. Because this work shows that how a populist party can damage a process of democratization built in 26 years step by step, and how a fragile regime democracy is.