Dezavantajlı çocuklarda travma sonrası stres bozukluğu ve anksiyete düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 599612
  2. Yazar: ELİF KARAÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı dezavantajlı çocuklarda travma sonrası stres bozukluğu ve anksiyete düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmada karşılaştırmalı ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma İstanbul ili Avcılar ve Beykoz ilçelerindeki ortaokul çağı çocuklarına uygulanmıştır. Araştırma örneklemi 75 dezavantajlı çocuk ve 40 normal çocuk olmak üzere toplamda 115 öğrenciden toplanan verilerden oluşmaktadır. Yapılan bu araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Çocuk ve Gençlerde Travma Sonrası Tepki Ölçeği, Çocuklar için Anksiyete Duyarlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre çocuk ve gençlerde travma sonrası tepki ile çocuklar için anksiyete duyarlılığı puanı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Çocuk ve gençlerde travma sonrası tepki puanları artıkça, çocuklar için anksiyete duyarlılığı artmaktadır. Olayı yeniden yaşama alt boyutu ile rahatsızlık değişkeni arasında anlamlı bir farklılık olduğu elde edilmiştir. Rahatsızlık olanların olayı yeniden yaşama puanlarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre travma sonrası tepki ile anne baba medeni durumu değişkeni arasında anlamlı bir farklılık olduğu elde edilmiştir. Anne babası ayrı olan grubunun travma sonrası tepki puanlarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre travma sonrası tepki ile avantajlı-dezavantajlı gruplar arasında anlamlı bir farklılık olduğu elde edilmiştir. Dezavantajlı olan grubun travma sonrası tepkilerden aldıkları puanın daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate post-traumatic stress disorder and anxiety levels in disadvantaged children. Comparative relational survey model was used in the study. The study was completed with 50 volunteer patients and 50 healthy volunteers who were admitted to the Psychiatry polyclinics of Bursa State Hospital between May 2017 and October 2017 and diagnosed with panic disorder by psychiatrists who were not connected to the study. The control group, on the other hand, was tried to be matched with the patient groups in terms of number and gender, and was selected from people who had no psychiatric disorder, mental retardation, alcohol or substance problems in their past and present lives. In this study, personal information form, Post Traumatic Response Scale in Children and Adolescents and Anxiety Sensitivity Scale for Children were used. According to the findings of the study, a significant positive correlation was found between post-traumatic response and anxiety sensitivity score for children in children and adolescents. As post-traumatic response scores increase in children and adolescents, anxiety sensitivity for children increases. A significant difference was found between the sub-dimension of reliving the event and the discomfort variable. It is seen that the patients who have discomfort have higher re-experience points. According to the findings of the study, there is a significant difference between the post-traumatic response and the parental marital status variable. Post-traumatic response scores of the group whose parents were separated were higher. According to the findings of the study, there is a significant difference between post-traumatic response and advantageous-disadvantaged groups. The disadvantageous group had higher scores from post-traumatic reactions.