Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımı ile mahremiyet algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between privacy perception and social media usage among university students
  1. Tez No: 599613
  2. Yazar: AYŞEN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzdeki teknolojinin hızlı gelişimi ve artan sosyal medya kullanımı, bireylerin mahremiyet kaygılarının oluşmasıyla ilişkilendirilmektedir. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımı ile mahremiyet algısı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında 150 öğrenciyle anket çalışması yürütülmüş olup, elde edilen doğrultusunda araştırma sorularına yönelin analizler yapılmıştır. Katılımcılara, Demografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Çevrimiçi Mahremiyet Algısı Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada, demografik değişkenler ve araştırma değişkenler karşılaştırılmış, çevrimiçi mahremiyet algısı ile sosyal medya bağımlılığı boyutları ve yaş arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, çevrimiçi mahremiyet algısı demografik değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır. Sosyal medya kullanımı düzeyi, sosyal medyada geçirilen zaman değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Ayrıca, sosyal medya bağımlılığı ve yaş arasında anlamlı bulunmuştur. Daha genç katılımcıların sosyal medya bağımlılığı puanları daha yüksektir. Sosyal medya kullanımı düzeyi ve çevrimiçi mahremiyet algısı arasında anlamlı ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımı ve mahremiyet algısı arasında ilişki bulunmamıştır. İleri çalışmalarla mahremiyet algısı ve sosyal medya kullanımı arasındaki ilişki değerlendirilebileceği ve sonuçların karşılaştırılabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, sosyal medya okur yazarlığı ile ilgili öğrencilere bilgilendirme yapılmasının mahremiyet algısına ilişkin destekleyici olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of today's technology and the increasing use of social media are associated with the formation of privacy concerns of individuals. This study aims to investigate the relationship between social media use and perception of privacy among university students. Within the scope of the research, a questionnaire study was conducted with 150 students and in line with the data obtained from the surveys, analyzes were conducted to examine the research questions. Demographic Information Form, Social Media Usage Scale and Online Privacy Perception Scale were applied to the participants. In this study, demographic variables and research variables were compared and the relationship between online privacy perception and social media addiction dimensions as well as age was examined. According to the findings of the study, online privacy perception was not found as significantly different according to demographic variables. The level of social media dependence varies significantly according to the time spent on social media. In addition, significant relationship between social media addiction and age was found in the study. Younger participants reported higher social media addiction scores. However, there was no significant relationship between social media addiction level and online privacy perception. Based on the results, no relationship was found between the use of social media and the perception of privacy among university students. Further studies might be helpful in terms of elaborating relationship between the perception of privacy and the use of social media. Results can be evaluated and compared. In addition, informing students about social media literacy may be supportive for their perception of privacy.