7-12 yaş grubu çocukların gıda ambalaj tasarımı tercihleri
Food packaking design preferences of 7-12 years old children
  1. Tez No: 600045
  2. Yazar: NECMETTİN ATASEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA SENGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İşletme, Fine Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ambalaj geçmişten günümüze insanoğlunun yaşamla ilişkisini ortaya koyan, hayatta kalma bilincine bağlı olarak geliştirdiği içgüdüsel davranış biçiminin sonucu olarakda ortaya çıkan ve gelişme gösteren önemli bir aracıdır. Ambalaj tarihsel süreçte yeni teknik ve imkanlarla gelişme göstermiş, bu gelişim endüstriyel devrimlerle hız kazanmıştır. Böylece ambalaj endüstrinin ayrı bir kolu haline gelmiştir. Endüstriyel kazanımların yaşam biçimi üzerindeki etkisiyle beraber ortaya çıkan ürün ve tüketici kavramlarının içinde ambalajda yer almaktadır. Günümüzde malzeme, teknik ve tasarım olarak gelişimine hız kesmeden devam eden ambalajın kadın, erkek, genç, yaşlı vb. tüketici profillerine dayalı tasarımlara ve uygulamalara yer verdiğini görebiliriz. Bu bağlamda çocuklara yönelik ürünlerin ve ambalaj tasarımlarının da arttığını görüyoruz. Araştırma çocuklara yönelik tasarlanan ambalajların çocuklar üzerindeki etkilerini ortaya koyması hedeflenmiştir. Çocukların ürün tercihlerinde ambalaj tasarımlarının, grafik, illustrasyon ve renklerin ön planda olduğu saptanmıştır. Herhangi bir ürünü, ambalaj tasarımıyla çocuklar için cazip hale getirmek için özellikle illustrasyonun yanı sıra tipografinin de uyumlu olarak kullanılması gerektiği sonucunu görmekteyiz. Araştırmada çocukları etkileyen en temel tasarım unsurunun illüstrasyonlar olduğunuda görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Packaging is an important tool that reveals the relationship of human beings with the life from the past to the present, and as a result of the instinctive behavior that it develops depending on the consciousness of survival. Packaging has evolved in the historical process with new techniques and opportunities and this development has accelerated with industrial revolutions. Thus, packaging has become a separate branch of the industry. It is included in the packaging of product and consumer concepts that have emerged with the effect of industrial gains on lifestyle. Today, the material, technical and design development of the packaging continues unabated women, men, young, old and so on. consumer profiles based designs and applications. In this context, we see that children's products and packaging designs are also increasing. The research aimed to reveal the effects of packaging designed for children on children. Packaging designs, graphics, illustrations and colors were found to be at the forefront of children's product preferences. In order to make any product attractive for children with packaging design, we see that typography as well as illustration should be used in harmony. In the research, we see that the most basic design element affecting children is illustrations.