Pilates egzersizinin sedanter insanlar üzerindeki etkileri
The effects of pılates exercıses on sedanter people
  1. Tez No: 600136
  2. Yazar: CAN ÖZGÜ SARIDEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son zamanlarda popüler hale gelen pilates egzersizleri bireylerin serbest zamanlarını değerlendirmede tercih edilen bir sportif faaliyet olmuştur. Bu araştırmanın amacı bireylerin pilates egzersizlerine neden katıldıkları ve pilates egzersizlerinin bireyler üzerindeki etkilerini ölçmek ve cinsiyetler arasındaki olası farklılıkları tespit etmektir. Gönüllü 116 kişi sedanter bireyde Pilates Durum Analizi Ölçeği anketi yapılmış ve sonuçlar SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pilates exercises have become a form of exercise in our country today. In this study, it is aimed to analyze the effects of pilates exercises on sedentary individuals and their interest in this type of exercise and to contribute to the employees with pilates exercises. According to the statistical analysis conducted with the Pilates Status Analysis Questionnaire, 116 volunteers have been found to be the most common reason for the sedentary individuals to move towards pilates exercise and to gain health benefit. It was found out that the participants were aiming to socialize more than 6 to 10 hours a week while the pilates who exercised a lot of time spent more time on the pilates exercise. However, pilates, sports, sports benefits, physical activity, physiological, social and psychological effects of physical activity, sedentary, sedentary life, health concept, exercise, fitness pilates, clinical pilates, pilates history, basic principles of pilates exercise, central control The thesis was supported by a literature study on the topics of concentration, breathing, slow and flowing movements, control, sensitivity and sensitivity, the benefits of pilates exercises, its elements, principles, current approaches to pilates exercise.