Rekreasyonel futbolcularda saha büyüklüğündeki değişimin metabolik ve kinematik cevaplar üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation the effects of changes in field size on metebolic and kinematic responses in recreational football players
- Tez No: 600183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma rekreasyonel futbolcularda saha büyüklüğündeki değişimin metabolik ve kinematik cevaplar üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca çalışmanın diğer amacı, maçların yaratmış olduğu yüklenme düzeyinin sağlık ve performans parametrelerini geliştirmekte uygunluğunun değerlendirilmesidir. Çalışmaya Mustafa Kemal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören düzenli olarak spor yapmayan ve sağlık problemi bulunmayan yaşları 22,52 ± 2,02 yıl, boyları 176,96 ± 5,69 cm, kiloları 69,74 ± 8,82 kg olan toplam 24 kişi katılmıştır. Futbol maçları üç farklı saha şeklinde küçük saha (40-24 m), orta saha (50-33 m) ve büyük saha (60-40 m) ölçülerinde standart bir ısınmanın ardından 50 dakika aralıksız olarak oynatılmıştır. Ölçümler 4'er gün aralıkla iki haftada sonlandırılmıştır. Ana bulgular KAH ortalama, KAH rezerve, KAHmaks'ın yüzdelerinde geçirilen süreler (dk.), KAHmaks'ın %90'ın üzerine girme sayısı, KAHmaks'ın %90'ın üzerine her girdiğindeki kalınan süre, algılanan zorluk dereceleri, toplam kat edilen mesafe, maksimum hız, ortalama hız, farklı hız aralıklarında kat edilen mesafeler, egzersiz yükü puanı, pozitif ve negatif ivmelenme değerleridir. Tüm parametrelere ilişkin ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Varyansların homojenliği ve normal dağılıma uygunluk sırasıyla Hartley F-maks ve Levene testleri ile değerlendirilmiştir. Saha büyüklüğündeki değişimin incelenen parametrelere etkisi tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ile test edilmiştir. F değeri anlamlı bulunduğunda ikişerli grup karşılaştırmalarında Bonferroni testi kullanılmıştır. Parametrik koşullar sağlanmadığında ise Friedman testi uygulanmış ve ikişerli grup karşılaştırmaları Wilcoxon testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of pitch dimensions on metabolic and kinematic responses in recreational football players. Another aim of the study was to evaluate the suitability of the load level created by the matches in improving health and performance parameters. Twenty-four sedentary healthy males (22.52 ± 2.02 years, height 176.96 ± 5.69 cm, weight 69.74 ± 8.82 kg) participated in the study. The football matches were played in three different pitches, small pitch (40-24 m), moderate pitch (50-33 m) and large pitch (60-40 m) for 50 minutes after a standard warm-up protocol. Measurements were completed in two weeks with 4 days intervals. The following internal and external parameters were included in the study; mean HR, HR reserve, time spent in various percent of KAHmax (min.), number of enterance > 90% of KAHmax, sustained time spent for each enterance, rating of perceived exertion (RPE), total distance covered, maximum speed, average speed, distances covered in different speed zones, exercise load, the number of positive and negative accelerations. Mean and standard deviation were calculated for each parameters. Homogeneity of variances and suitability for normal distribution were evaluated by Hartley F-max and Levene tests, respectively. The effect of the pitch dimensions on the parameters examined was tested by variance analysis in repeated measures. When F value was found to be significant, Bonferroni test was used in paired group comparisons. When parametric conditions were not provided, Friedman test was performed and Wilcoxon test was used for paired group comparison.