Hızlı iyileşme protokolü ile total diz protezi uygulanan hastalarda mini-midvastus ve medial parapatellar yaklaşımın postoperatif klinik sonuçlara etkisinin karşılaştırılması : Prospektif, randomize kontrollü çalışma
Comparison of the effects of mini-midvastus versus medial parapatellar approach on postoperative clinical results in fast-track total knee arthroplasty patients: A prospective, randomized controlled study
  1. Tez No: 600193
  2. Yazar: HAKAN ZORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN REŞİT GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Hızlı iyileşme protokolleri (HİP) multimodel hasta bakımını hedef alan ve öncelikle hastaların hızlı fonksiyonel iyileşmesini arttırmaya odaklanan, kanıta dayalı multidisipliner yaklaşımlardır. Bu cerrahi protokolleri uygulamanın amacı, maksimum hasta memnuniyeti sağlanırken hastane maliyetlerini azaltmaktır. HİP uygulamalarında minimal invaziv yaklaşımlar tavsiye edilmesine rağmen bu yaklaşımların daha etkili olduğunu gösteren yeterli çalışma yoktur. Bu nedenle HİP uygulanan Total Diz Protezi (TDP) hastalarında mini-midvastus (mMV) ve medial parapatellar (MPP) yaklaşımlarının postoperatif klinik sonuçlar (ağrı, yaşam kalitesi, fonksiyon ve hastanede kalış süresi) üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya primer diz osteoartrit tanısıyla tek taraflı TDP planlanan 54 hasta dâhil edildi. Katılımcılar rastgele olacak şekilde mMV yaklaşımın (mMV grubu, n:27, 26K, 1E, ort yaş:65.03±6.41) ve MPP yaklaşımın uygulandığı (MPP grubu, n:27, 24K, 3E, ort. yaş:63.18±6.27) hastalar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bütün operasyonlar aynı cerrah tarafından aynı marka ve tip protez kullanılarak gerçekleştirildi. Cerrahinin oluşturduğu fiziksel stresin azaltılması, erken mobilizasyon ve taburculuk amacıyla ortopedi, fizik tedavi, anestezi ve hemşirelik hizmetlerinden oluşan multidisipliner ekip ile“HİP”oluşturuldu ve tüm hastalarda denetimli olarak uygulandı. Katılımcıların demografik ve klinik verileri kaydedildi ve hastalar operasyon öncesinde, operasyon sonrası 1. ve 3. aylarda değerlendirildi. Ayrıca operasyon sonrası 1. günde taburculuk kriterlerinin gerçekleşmesi açısından gruplar karşılaştırıldı. Tüm hastalar ameliyat günü mobilize edildi ve önceden planlanan standart fizyoterapi programı uygulandı. Tüm hastalar taburculuk kriterleri açısından postoperatif erken dönemde düzenli olarak değerlendirildi ve taburculuk kriterlerini yerine getiren hastalar hastaneden taburcu edildi. Tüm hastaların hastanede kalış süresi kaydedildi. Diz eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometre ile değerlendirildi ve kuadriseps kas kuvveti dinamometre ile ölçüldü. Değerlendirmelerde Görsel Analog Ağrı Skalası (GAS), Western Ontario McMaster Üniversitesi osteoartrit indeksi (WOMAC), Diz Yaralanma ve Osteoartrit Sonuç Skoru (KOOS) ve Kısa Form-36 (KF-36) kullanıldı. Operasyon süreleri, preoperatif ve postoperatif hemoglobin ve hematokrit değerleri ve hastanede kalma süreleri kaydedildi. Değerlendirmeler gruplara kör olan araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Fast-track surgical protocols are evidence based multidisciplinary approaches targeted on multimodal patient care and primarily focused on enhancing rapid functional recovery of the patients. The aim of assembling these surgical protocols is to decrease hospital costs while obtaining maximum patient satisfaction. Although minimally invasive approaches are recommended for rapid recovery protocol (HIP) applications, there are not enough studies showing that this approaches are more effective. Therefore, we aimed to compare the effects of mini-midvastus and (mMV) medial parapatellar (MPP) approaches on postoperative clinical outcomes (pain, quality of life, function and length of hospital stay) in Total Knee Prosthesis (TKP) patients with Fast-track protocol. Fifty-four patients diagnosed as primary knee osteoarthritis and planned for unilateral TKP were included in the study. Participants were randomly grouped as mMV approach (Group 1, n:27, 26 F, 1 M, mean age: 65.03±6.41 years) and MPP approach (Group 2, n:27, 24 F, 3 M, mean age:63.18±6.27 years). All operations were performed by the same surgeon using the same brand and type of prosthesis. Fast-track protocol was established with a multidisciplinary team consisting of orthopedics, physical therapy, anesthesia and nursing services in order to reduce the physical stress caused by surgery, and was supervised in all patients. The demographic and clinical data of the participants were recorded and the patients were evaluated preoperatively, at 1st and 3rd months postoperatively. In addition, the groups were compared in terms of fulfilling discharge criteria on the first postoperative day. All the patients were mobilized on the same day of surgery and pre-scheduled standard physiotherapy program was applied. All patients were evaluated regularly in the early postoperative period and patients who fulfilled discharge criteria were released from the hospital. Length of hospital stay was recorded for all patients. Knee range of motion (ROM) was evaluated with a goniometer and quadriceps muscle strength was measured with a dynamometer. Visual Analog Pain Scale (VAS), Western Ontario McMaster University osteoarthritis index (WOMAC), Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS) and Short Form-36 (KF-36) were used in the evaluations. Operation times, preoperative and postoperative hemoglobin and hematocrit values and length of hospital stay were recorded. Evaluations were performed by the researchers blinded to the groups.