Göksun orman fidanlığında karaçamda ekim sıklığının fidanların bazı morfolojik kalite kriterleri üzerine etkisi
The effect of planting frequency on some morphological quality criteria of black pine grown in Göksun forest nurseries
  1. Tez No: 600447
  2. Yazar: İBRAHİM AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında, sık, çok sık, normal ve seyrek olmak üzere dört değişik aralıkta ekmiş olduğumuz karaçam tohumlarından meydana gelmiş bulunan 2+0 yaşlarındaki fidanların bazı morfolojik kalite kriterleri üzerine etkileri incelenilmeye çalışılmıştır. İncelemeler neticesinde; Göksun Orman İşletme Müdürlüğü Tekir Orman Fidanlık Şefliğine ait fidanlıkta kapalı olmayan saha şartlarında çıplak köklü olarak yetiştirilen 2+0 yaşındaki Karaçam (Pinus nigra) fidanları kullanılmıştır. Çalışmalarımızdaki asıl amaç bu dört farklı ekim sıklığında yetişip büyüyen fidanların morfolojik özelliklerinin nasıl değiştiği gözlemlenmeye çalışılmıştır. Morfolojik kalite kriterleri olarak gürbüzlük indisi, katlılık, gövde kuru ağırlığı, kök kuru ağırlığı, gövde taze ağırlığı kök taze ağırlığı, kök boğaz çapı ve fidan boyu kıstasları gibi birtakım morfolojik fidan karakterleri değerlendirilmiştir. İncelemeler neticesinde, dört farklı ekim sıklığında yetiştirilen 2+0 yaşındaki fidanların bir takım morfolojik karakterleri üzerinde etki yaptığı gözlemlenmiştir. Bu gözlemler ve değerlendirmeler sonucunda karaçam fidan boyu, karaçam fidanı kök boğazı çapı, karaçam fidanı gövde taze ağırlığı, karaçam fidanı gövde kuru ağırlığı, karaçam fidanı kök taze ağırlığı ve karaçam fidanı gövde kuru ağırlıklarında yapılan değerlendirmeler neticesinde; Seyrek olarak yetiştirilen fidanlarda en yüksek değerler gözlemlenmiş olup, en düşük değerler ise çok sık ve sık olarak yetiştirilen fidanlarda olduğu belirlenmiştir.Ayrıca karaçam fidanı gövde taze ağırlığı/ karaçam fidanı kök taze ağırlığı oranı (katlılık) bakımından ekim sıklığına göre farklılık oluşmamakla birlikte, elde edilen değerlerin 3'ün altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigated the effects of 2 + 0 years old seedlings, which consist of larch seeds that we planted in four different intervals, frequently and rarely, on some morphological quality criteria. As a result of the investigations, 2 + 0 year old Black Pine (Pinus nigra) saplings grown in open field conditions in the nursery of Göksun Forest Management Directorate Tekir Forest Nursery Department were used. As morphological quality criteria, some morphological seedling characteristics such as index of robustness, stiffness, stem dry weight, root dry weight, stem fresh weight, root fresh weight, root throat diameter and seedling length criteria were evaluated. As a result of the investigations, it was observed that 2 + 0 year old seedlings grown at four different sowing frequencies had an effect on some morphological characters. As a result of these observations and evaluations, larch sapling length, larch seedling root diameter, larch seedling fresh weight, larch seedling dry weight, larch seedling root fresh weight and larch seedling dry weight of the highest values were observed in the sparsely grown saplings. values were found in seedlings grown very often and frequently. In addition, larch seedling fresh body weight / larch seedling root fresh weight ratio (hardness) according to the frequency of sowing did not occur, although the values obtained were found to be less than 3.