Arazi kullanım planlaması: Ortaoba köyü (Karaman) örneği
Land use planning: Ortaoba village (Karaman) case
- Tez No: 600855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKHET KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar yapılan toprak reformu çalışmaları, az toprağı olan ya da topraksız çiftçileri topraklandırmak, mülkiyet dağılımındaki dengesiz dağılımı gidermek, ülke ekonomisine katkı sağlamak ve kırsal ile kent arasındaki sosyal statünün dengelenmesi açısından önemini korumaktadır. Geçmişte tarımsal yapı ile ilgili genel problemlerin çözümü için toprak mülkiyetindeki dengesiz dağılımın giderilmesi ve ekonomik kalkınmayı arttırıcı etmenler de düşünülerek toprak ve tarım reformları hazırlanarak büyük toprak gruplarının mülkiyetinin düzenlenmesi, arazi parçalanmalarının önlenmesi düşünülürken gelinen nokta hazine arazilerinin dağıtımı şeklinde reform hareketlerinin temeline oturmuştur. Yukarıda sayılan gerekçeler doğrultusunda çıkarılan 3083 Sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanunu kapsamında gerçekleştirilen Karaman İli Merkez İlçe Ortaoba Köyü Toprak Dağıtımı Projesi, TRGM Kamulaştırma, Dağıtım ve Kiralama Teknik Talimatına göre yapılırken kullanılan puanlama kriterleri içinden yaş durumu puanlamasının doğrusal enterpolasyon yöntemi ile yaş- puan skalasında değişiklik yapılarak hak sahipliği listesinin daha adil olması, sıralamada meydana gelebilecek karışıklıkların giderilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Land reform work done so since the foundation of the republic of turkey, serves grounded or landless farmers have little land. land distribution remains important in terms of balancing the social status between rural and urban areas in order to eliminate the unbalanced distribution of property distribution and contribute to the national economy. In the past, reform activities were carried out in order to solve the general problems related to agricultural structure and to eliminate the unbalanced distribution of land ownership and to improve economic development by arranging land and agricultural reforms, to regulate the ownership of large land groups, and to distribute treasury lands. The Land Distribution Project of the Central District Ortaoba Village of Karaman Province, which was carried out within the scope of the Agricultural Reform Law Regarding Land Arrangement in Irrigation Areas No. 3083, issued in accordance with the above-mentioned reasons, was carried out according to the Expropriation, Distribution and Leasing Technical Instruction of the Agricultural Reform Department. The interpolation method was used to change the age-score scale to make the fairness list more fair and to eliminate any confusion in the ranking.