Üniversite öğrencilerinin kış sporlarına yönelik farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi(Erzurum ili örneği)
Evaluation of awareness level of university students towards winter sports (ample of Erzurum)
- Tez No: 600881
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin kış sporlarına yönelik bilişsel, duyuşsal, psikomotor alanlardaki farkındalık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Atatürk Üniversitesi'nde öğrenim gören 42048 öğrenci; örneklemini ise 1544 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada çoklu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal örnekleme yöntemleri temel alınarak fakültelerin belirlenmesinde maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Fakültede yer alan öğrencilerin belirlenmesinde ise seçkisiz örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Farkındalık ölçeğinin geliştirilmesi sürecinde ölçeğin faktör yapısını belirlemek ve elde edilen faktör yapısının model uyumunu tespit etmek amacıyla sırasıyla açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmış; ölçeğin güvenirliğini belirlemek için iç tutarlık, iki yarı ve madde analizleri uygulanmıştır. Ölçeğin tümü için Cronbach Alpha iç tutarlık katsayısı ,97 bulunarak ölçeğin güvenilir olduğu ve üç boyutlu yapıya sahip olan ölçeğin tüm alt boyutlarında hedeflenen özellikleri ölçtüğü ve geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Veri seti üzerinde sırasıyla uç değer analizi (Skewness-Kurtosis), Mahalanobis uzaklık değerleri hesaplaması ve kalan 1511 kişilik örnekleme Kolmogorov-Smirnov normallik analizi yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde t testi, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA), Tukey HSD ve Scheffe testleri kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre üniversite öğrencilerinin kış sporlarına yönelik farkındalık düzeyleri, anne-baba mesleği ve baba eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken, yaş, cinsiyet, öğrenim görülen fakülte, sınıf düzeyi, çoğunlukla yaşanılan yer, ailenin gelir düzeyi, anne eğitim durumu, aktif olarak kış sporu yapma, spor yapma amacı, üniversite öğrencilerinin ailelerinin kış sporu yapma ve kış sporuyla ilgilenme durumu, yaşanılan çevrede kış sporları tesisleri hakkında bilgi sahibi olma ve tesisleri aktif olarak kullanma, yazılı ve sözlü medyadan kış sporlarını takip etme, 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'na katılım türü ve oyunlarda yer alan branşlar hakkında bilgi sahibi olma değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Sonuç olarak, üniversite öğrencilerinin kış sporlarıyla ilgili farkındalık düzeylerinin çeşitli sosyo-demografik değişkene bağlı olarak etkilendiği ve değiştiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to determine the cognitive, emotional and psychomotor awareness levels of university students towards winter sports by considering and comparing different variables. Population of the study is composed of 42,048 students attending Atatürk University and the sample includes 1544 among them. Maximum variation sampling method was used in the determination of faculties based on purposive sampling method among non-random sampling methods. Simple random sampling method, among random sampling methods, was used to select students from faculties. In the development process of the awareness scale, exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were performed to determine the factor structure of the scale. Internal consistency, split half and item analyses were conducted to determine the reliability of the scale. The Cronbach Alpha internal consistency coefficient for the whole scale was found to be 0.97 and it was concluded that the scale was reliable and measured and validated in all sub-dimensions of the three-dimensional scale. On the data set, extreme value analysis (Skewness-Kurtosis), calculation of Mahalanobis distance values and Kolmogorov-Smirnov normality analysis of the remaining 1511 people were performed. Data were analyzed by using t test, one factor analysis of variance (ANOVA), Tukey HSD and Scheffe tests. According to the data obtained, the awareness level of university students towards winter sports does not show significant difference depending on the variables of occupation of parents and education status of father but shows significant difference for age, gender, faculty, grade, living place, family income, education status of mother, active performance of winter sports, aim of sportive performance, students' families' performance and interest of winter sports, knowledge about winter sport facilities in the living area and actively use of facilities, following winter sports through media, participation in 25th World Universities Winter Games and knowledge about branches in the Games. As a consequence, it can be stated that awareness level of university students towards winter sports is affected and changes depending on various socio-demographic variables.