İnşaat sektöründe yapı kalitesi üzerine bir model önerisi: Düzce ili örneği
A model proposal on building in construction sector: Example of Düzce
- Tez No: 600960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN BÜTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Düzce ilinde faaliyet gösteren inşaat firmalarının ürettikleri yapıların kalitesi üzerine bir araştırma yapmaktır. Müşterilerin beklentilerini göz önüne alındığı, verimlilik ve karlılığın öneminin vurgulanması gerektiğinin belirtilmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında inşaat firmalarında etkin rol oynayan mimar mühendis ve üst düzey yöneticilerle görüşmeler yapılmıştır. Bunlara ek olarak bir yapının ortaya çıkması için gerekli olan tüm aşamaların neler olduğu ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgularla GSMH içerisinde büyük önem taşıyan inşaat sektöründe toplam kalite yönetimi ilkelerinin uygulanma gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to make a research on the quality of the buildings produced by construction companies operating in Duzce. It is aimed to state that the expectations of the customers are taken into consideration and the importance of productivity and profitability should be emphasized. Within the scope of the study, interviews were conducted with architect engineers and senior managers who played an active role in construction companies. In addition, all the stages required for the emergence of a structure have been revealed. With the findings obtained, the necessity to apply the principles of total quality management in the construction sector, which is of great importance in the GNP, has emerged.