Farklı soya (Glycine max. L. Merrill) genotiplerinin bazı teknolojik ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some technological and morphological properties of different soya genotypes
  1. Tez No: 601109
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM DAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada farklı soya genotiplerinin bazı teknolojik ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yürütülen deneme Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma ve uygulama arazisinde 2010 yılında kurulmuştur. Araştırmada materyal olarak, Üstün 1, Edison, Atakişi, Macar, Corsica, Venera, NE3399, Filint, 120197, Ana, Nova, Türksoy, Arısoy, Kunitz, Lasta, Afrodita, Holt, 425002, 220210, Parker, Savoy, AP.2292, Adasoy, Mitchell, A3127, Ata 120, Ataem 7, Nazlıcan, Macon, Apollo, Cisne, TN4.86, 200142, SPRY, Delsoy, Hamilton, 401009, IL-2, Felix, Ravnica, 400007, Bert, 400005, Pana, NE3297, Williams, Derry, Proteinka, 410010, Odell, 120169, SS.201, Ohio, IL-1, S00.0404, S00.04.09, S00.13.04, S00.13.10, S00.04.11, S00.07.02 çeşitleri ve hatları kullanılmıştır. Araştırmada bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı, baklada tane sayısı, bitkide tane sayısı, protein oranı ve yağ oranı gibi özellikler incelenmiştir. Bu çalışma sonuçları ışığında Mitchell, Nazlıcan, Pana, Odel, Parker ve Derry çeşitleri verim, protein ve yağ oranı bakımından en yüksek değerleri vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine some morphological and technological characteristics of different soybean genotypes to improve. The experiment was carried out to determine the morphological and technological elements of soybean cultivars in the research and application area of OMU Faculty of Agriculture. As research material, Superior 1, Edison, Attack, Hungarian, Corsica, Venera, NE3399, Filint, 120197, Ana, Nova, Turksoy, Arisoy, Kunitz, Lasta, Afrodita, Holt, 425002, 220210, Parker, Savoy, AP.2292 , Adasoy, Mitchell, A3127, Ata 120, Ataem 7, Nazlican, Macon, Apollo, Cisne, TN4.86, 200142, SPRY, Delsoy, Hamilton, 401009, IL-2, Felix, Ravnica, 400007, Bert, 400005, Pana , NE3297, Williams, Derry, Proteinka, 410010, Odell, 120169, SS.201, Ohio, IL-1, S00.0404, S00.04.09, S00.13.04, S00.13.10, S00.04.11, S00.07.02 and lines varies were used. In this research, plant height, height of first pods, number of pods per plant, number of pods per plant, number of grains per plant, protein content and fat content were investigated. In the light of the results of this study, Mitchell, Nazlıcan, Pana, Odel, Parker and Derry varieties were identified as having yield, protein and oil content.