Kriz iletişiminde halkla ilişkilerin rolü ve etkisi
Public relations' role and effect in crisis communications
  1. Tez No: 601368
  2. Yazar: KAAN ÖZTAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİSİL SOHODOL BİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İş ve yönetim dünyasında kriz, örgütlerin önemli hedeflerini ve kurumsal değerlerini tehdit eden bir süreçtir. Bu süreçte şirket yönetimlerinin danışmanlık aldığı halkla ilişkiler ajanslarının ve bu ajansların çalışanları olarak adlandırılan halkla ilişkiler profesyonellerinin danışman sıfatıyla karar vericileri olumlu yönde etkilemesi ve doğru bir şekilde yönlendirmesi beklenir. Kriz yönetiminin başarılı olabilmesi için krizin öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler geniş bir bakış açısıyla ele alınarak danışmanlık hizmeti alan kuruma sunulmalıdır. Krizin her evresinde iletişim kanallarının güçlü kullanılması, kriz ekipleri arasındaki senkronizasyonun en üst seviyede tutulması da olası problemlerin önüne geçmek için önemli bir maddedir. Çalışma için 5 halkla ilişkiler ajansının üst düzey yöneticileriyle görüşülerek, halkla ilişkiler profesyonellerinin tüm kriz süresince hangi adımları ne şekilde yönettikleri ile ilgili derinlemesine görüşme yapılmıştır. Halkla ilişkiler profesyonellerinin verdikleri yanıtlar doğrultusunda krizin tüm aşamalarında araştırmanın ne denli önemli olduğuna, halkla ilişkiler profesyonelinin bir karar mercii değil bir danışman olarak görev yaptığı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crisis in the business and management world is a process that threatens the important goals and corporate values of organizations. In this process, it is expected that the public relations agencies and the public relations professionals, who are called employees of these agencies, to be consulted by the management of the company, will influence and direct the decision makers in a positive way. In order for the crisis management to be successful, the things to be done before, during and after the crisis should be handled from a broad perspective and presented to the consulting institution. The strong use of communication channels in every phase of the crisis and the high level of synchronization between the crisis teams are also important to prevent possible problems. In this study, of 5 top public relations agencies' senior managers were interviewed and in-depth interviews were conducted about the steps and the steps that public relations professionals manage during the whole crisis. In line with the responses of the public relations professionals, it was concluded that the importance of the research at all stages of the crisis and that the public relations professional worked as a consultant rather than a decision maker.