Kriz iletişiminde halkla ilişkilerin rolü
The role of public relations in crisis
  1. Tez No: 162299
  2. Yazar: MİNE ŞİMŞEK NARBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Kriz dönemleri, iyi yönetilebilirse ve değerlendirilebilirse şirketlerin güven tazeledikleri ve itibarlarını toplumun her kesimine etkili bir şekilde yansıttıkları dönemler de olabilir. Kriz yönetiminin temel taşı her düzeyde ve her evrede örgütsel iletişimin başarısıdır. Kriz yönetimi; krizin teknik anlamda yönetimine yoğunlaşırken, kriz iletişimi; yaşanmakta olan kriz gerçeği ve alınan önlemlerin“algılanmasına”yönelik stratejilerin geliştirilmesi ve uygulanmasıdır. Kriz iletişimi, son derece yetkin kadrolar tarafından yönetilmelidir. Bu kadrolar, ne yaptığını ve yaptırdığını bilen, kendine güvenen ve yönettikleri konunun net bir fotoğrafını çekebilen kişilerden oluşmalıdır. Bu çalışmada, kriz yönetimi ve iletişimi kavramları detaylı olarak incelenmiş ve örneklerle desteklenerek doğru kriz iletişimi ve yönetiminin nasıl sağlanabileceği araştırılmıştır. Çalışmanın ana amacı kriz iletişiminde halkla ilişkilerin rolünü ortaya koymaktır. Krizin her aşamasında halkla ilişkilerin görev ve sorumlulukları analiz edilmiş ve krizin doğru halkla ilişkiler çalışmalarıyla kontrol altında tutulup, yine halkla ilişkiler çalışmalarıyla fırsat haline dönüştürülebileceği anlatılmıştır. Kriz öncesi dönemde firmanın misyonuna ve amaçlarına uygun bir halkla ilişkiler programının geliştirilip etkin bir şekilde işlerliğe konulması, kriz döneminde ihtiyaç duyulacak ve faydalı bir etkendir. Olağan dönemlerde destek ya da kurmay hizmet olarak yürütülen halkla ilişkiler çalışmaları kriz döneminde karara katılan ve uygulamaya doğrudan müdahale edebilen eylemci birimler niteliğine bürünmektedir. Kriz sonrası dönemde halkla ilişkiler çalışmalarından ise öncelikle beklenen; kriz döneminde bozulan örgütsel iletişim yapısını tekrar sağlıklı bir biçimde işleyecek hale getirmek, kriz döneminde dış hedef kitle ile örgüt arasında zedelenen ilişkileri onararak, yeniden yapılandırmak, örgüte yönelik olarak gelişen güven problemleriyle mücadele etmek ve örgüte yönelik algılan olumlu düzleme çıkarmak adına çeşitli faaliyetler yürütmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Crisis times, if they can be managed in the right way, may be the periods that the companies refresh trust and effectively reflect their respect to every part of the community. The main issue in crisis management is the success of the intemal communication in every level and every step. Crisis communication is deveioping and applying of strategies for the“understanding”of the precautions and the crisis truth that the company is undergoing vvhile crîsis management mainly deals with the technical management of the crisis. Crisis communication must be managed by highly qualified people. These people must be the people that know what they do and what they make the other people do, must trust themselves and must take a clear picture of the problem that manage. in this work, crisis management and crisis communication issues and how the right crisis communication and management is reached are thoroughly învestigated supported by case studies. The main aim of this work is defining the role of public relations in crisis communicatton. in every step of crisis, the responsibilities of public relations are analysed and it is told that with public relations crisis may be controlled and again with right public relations, crisis may be tumed into opportunities. On the period before the crisis, it is a needed and helpful activity to develop a public relations program that conforms to company's mission and targets. The public relations activities that is a supportive action for company in normal times will be the actîve units that can be directly in the decision process and that can reflect directly the behaviours of the company. Mainly expectations from public relations after the crisis are to make the intemal communication structure healthy again, to repair and restructure the relations between the public and the company, to struggle with the trust prpblems that arised against the company and changed the image of the company in a positive way.