İçsel pazarlamanın tükenmişlik üzerindeki etkisinde iş tatmini, içsel motivasyon ve psikolojik sağlamlığın aracılık rolü
The mediating role of job satisfaction, instrinsic motivation and psychological resilience in the effect of internal marketing on burnout
  1. Tez No: 1007122
  2. Yazar: GÜLŞAH DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, özel öğretim kurumlarında çalışan personelin tükenmişlik düzeyleri ile kurum içinde deneyimlenen bazı örgütsel uygulamalar ve bireysel psikolojik süreçler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma kapsamında, içsel pazarlama uygulamalarının çalışanların iş tatmini, içsel motivasyon ve psikolojik sağlamlık düzeyleriyle nasıl bir ilişki içinde olduğu ele alınmış; söz konusu değişkenlerin içsel pazarlama ile tükenmişlik arasındaki bağlantıyı ne ölçüde açıkladığı değerlendirilmiştir. Çalışma, nedensel araştırma tasarımında kurgulanmış olup, eğitim hizmetleri bağlamında içsel pazarlama–tükenmişlik ilişkisini yalnızca doğrudan etkiler üzerinden değil, birden fazla psikolojik değişken aracılığıyla birlikte ele almayı hedeflemektedir. Araştırmanın evrenini Malatya ve Elazığ illerinde faaliyet gösteren özel öğretim kurumlarında görev yapan çalışanlar oluşturmaktadır. Örneklem, kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 523 çalışandan oluşmaktadır. Veriler yüz yüze anket tekniğiyle toplanmış; içsel pazarlama, iş tatmini, içsel motivasyon, psikolojik sağlamlık ve tükenmişlik değişkenlerine ilişkin ölçümler için literatürde yaygın olarak kullanılan ölçeklerden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21 ve AMOS paket programları kullanılarak analiz edilmiş ve değişkenler arasındaki ilişkiler yapısal eşitlik modellemesi aracılığıyla test edilmiştir. Analiz bulguları, içsel pazarlama uygulamalarının iş tatmini, içsel motivasyon ve psikolojik sağlamlık ile pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte içsel pazarlamanın tükenmişlik üzerinde doğrudan ve negatif yönde bir etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca iş tatmini, içsel motivasyon ve psikolojik sağlamlığın tükenmişlik düzeyiyle negatif yönlü ilişkiler sergilediği belirlenmiştir. Aracılık analizleri, bu değişkenlerin içsel pazarlama ile tükenmişlik arasındaki ilişkide tam aracı rol üstlendiğini göstermektedir. Bulgular, içsel pazarlama uygulamalarının çalışan tükenmişliği üzerinde hem doğrudan hem de dolaylı etkiler yoluyla belirleyici olabildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between burnout levels among personnel working in private educational institutions and certain organizational practices and individual psychological processes experienced within the institution. The research investigates how internal marketing practices relate to employees' job satisfaction, intrinsic motivation, and psychological resilience levels; and evaluates the extent to which these variables explain the link between internal marketing and burnout. Designed as a causal research study, it aims to examine the relationship between internal marketing and burnout in the context of educational services not only through direct effects but also through multiple psychological variables. The research population consists of employees working in private educational institutions operating in Malatya and Elazığ provinces. The sample comprises 523 employees reached through convenience sampling. Data were collected using face-to-face surveys; commonly used scales from the literature were utilized for measurements of internal marketing, job satisfaction, intrinsic motivation, psychological resilience, and burnout. The obtained data were analyzed using SPSS 21 and AMOS software packages, and the relationships between variables were tested through structural equation modeling. Analysis findings indicate that internal marketing practices are positively correlated with job satisfaction, intrinsic motivation, and psychological resilience. However, internal marketing was found to have a direct and negative impact on burnout. Furthermore, job satisfaction, intrinsic motivation, and psychological resilience were found to exhibit negative correlations with burnout levels. Mediation analyses show that these variables fully mediate the relationship between internal marketing and burnout. The findings reveal that internal marketing practices can be decisive in determining employee burnout through both direct and indirect effects.