Ailede din eğitimi(Kahramanmaraş örneği)
Of religious education in family
  1. Tez No: 601437
  2. Yazar: AYŞE TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ EZBER BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Aile toplumun temelini oluşturur. Aynı zamanda aile, din eğitiminin temelinin verildiği yerdir. Ailede Din Eğitimi konusunda birçok araştırma yapılmış olsa da Kahramanmaraş özelinde yapılan araştırmaların eksik olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma ile, ailede dini eğitiminin önemi vurgulanırken, geleneksel aileden modern aileye geçiş sürecinde ailenin değişimi, bu süreçte ailede din eğitiminin nasıl etkilendiği, eğitimin temellerinin atıldığı ailede çocuğun dini yönden nasıl eğitilmesi gerektiği ve onlarla kurulacak iletişim dilinin eğitimin kalitesini belirlediği teorik manada anlatılmıştır. Çalışmamızın sadece teorikte kalmaması için, yaptığımız anket çalışması ile de Kahramanmaraş örneğinde ailenin dini yönü araştırılmış ve çıkan sonuçlarla Kahramanmaraş'ta ailede din eğitimi hakkında fikir sahibi olunmuştur. Araştırma neticesinde gerçekleştirilen anket çalışması ile Kahramanmaraş'ta ailede din eğitiminin durumu araştırılmış ve çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırmamızda var olan durumun olduğu gibi tespitini yapmak ve yorumlayabilmek için Kahramanmaraş'ta yaşayan farklı demografik yapıya sahip 300 bireye ''Tarama'' (Tasvir metodu) modeli uygun görülmüştür. Çalışmamızda bilgi toplama aracı olarak anket tekniğinden faydalanılmış ve durum mümkün olduğu ölçüde tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk olarak kavramsal çerçevede çalışmanın teorik bölümü incelenmiş, ikinci bölümde ise çalışmanın ana hedefini oluşturan anket sonuçları değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Family is the base of the society. And the base of the religious education is created within the family. Though many researches had been carried out on religious education within the family so far, the researches scoping out Kahramanmaras are still insufficient. This research emphasizes the importance of religious education within the family, while it theoretically focuses on the transformation process of the traditional family into modern family, the effects of the transformation on religious education within the family, the ideal formation of the religious education within the family, and also the nature of communication to be established that defines the quality of the education. In order to go beyond theoretical phase, the work includes a questionnaire on the religious aspect of the family in the scope of Kahramanmaras, with results that provide a conclusion about religious education within the family. By means of a questionnaire, the current situation about the religious education within the family in Kahramanmaras was researched, then the results were evaluated. In this study, in order to detect and interpret the current situation,“Scanning”model (depiction method) was applied to 300 individuals from various demographic background in Kahramanmara: The questionnaire was the tool for data collection, with the aim of detection at highest accuracy. The work consists of two main part: First, the theoretical study was carried out at conceptual framework, then the results of the questionnaire were evaluated and interpreted as the main objective of the study.