Social media's power on customer decision making process: A qualitative study on hotel selection amongst local travelers
Sosyal medya'nın müşteri karar sürecindeki gücü: Yerel seyahatçilerin otel seçimi üzerine kalitatif çalışma
- Tez No: 601625
- Danışmanlar: DR. SABA GAMZE ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gelişen teknolojiler, internet penetrasyon oranının artması, mobil teknolojilerin hayatımızın parçası haline gelmesiyle birlikte bilgi alınan, paylaşılan mecralar şekil değiştirmiştir. Geçmişte kulaktan kulağa pazarlama olarak tecrübe edilen bu süreç, internetin erişebildiği her noktada elektronik olarak kişilerin görüşlerini paylaşmasına olanak sağlamıştır. Potansiyel müşteriler ürün ve hizmetlerin satın alımı öncesinde müşterilerin yorumlarını incelemek için başvururken, satın alma işlemi tamamlandıktan sonra ürün ve hizmet ile ilgili görseller ve yorumlar diğer kullanıcılarla paylaşılabilmektedir. Bilgiye en çok ihtiyaç duyulan turizm sektörü ve konaklama endüstrisinde de yine bu kanallardan bilgi akışı sağlanmaktadır. Firmalar geleneksel kanallar yerine dijital kanallar üzerinden müşterilerine ulaşarak bilinirliğini arttırmak ve satış gelirlerini arttırmak istemektedir. Son yıllarda sosyal medya kullanım oranlarının kişiler ve firmalar bazında artması ile birlikte otel seçimi üzerindeki etkileri de gözlemlenmeye başlamıştır. Bu çalışma, sosyal medyanın müşterilerin otel karar verme sürecindeki etkisini araştırmaktadır. Sosyal medyanın Türk seyahatçileri otel karar verme sürecini nasıl etkilediği sorusu üzerinde durulmuştur. Soruyu cevaplandırmak adına kalitatif yöntemler kullanılmıştır. Derinlemesine görüşme yöntemi ile sosyal medyanın Türk seyahatçileri otel seçiminde nasıl etkilediği yanıtlanmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Developed technologies, increased internet penetration rate and mobile technologies became a part of our lives, the information received and shared channels changed shape. This process, which has been experienced as word-of-mouth marketing in the past, has evolved to electronic word of mouth and enabled people to share their opinions wherever the internet can access. Potential customers examine customer reviews prior to the purchase of products and services. Photos and comments about the product and service can be shared with other users in post-purchase process. In tourism sector and accommodation industry, where information is most needed, information flow is provided through these channels. Companies intend to increase awareness and sales revenue by reaching their customers through digital channels instead of traditional channels. In recent years, with the increase in social media usage rates on the basis of individuals and companies, the effects on hotel selection have started to be observed. This study investigates the influence of social media on customers' hotel decision-making process. The question of how social media affects the decision making process within Turkish travelers is emphasized. Qualitative methods were used to answer the question. In depth interviews were conducted to answer how social media influence Turkish travelers in hotel selection.