Trx antrenmanlarının bayan voleybolcularda bazı fiziksel ve fizyolojik özellikleri üzerine etkileri
Effects of trx trainings on some physical and physiological charcteristics of female volleyball players
- Tez No: 601626
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı TRX antrenman programının bayan voleybolcuların fiziksel performans ve fizyolojik değerleri üzerinde etkisini incelenmesidir. Kapsamını ise Kastamonu Üniversitesinde bulunan, Türkiye Voleybol Federasyonuna bağlı Ünilig ve Üniversiteler arası 1.lig müsabakalarına katılan, 18-25 yaşları aralığında, en az 2 yıldır düzenli antrenman yapan ve çalışmaya gönüllü olarak dâhil olan 19 bayan voleybolcu oluşturmuştur. Her iki grupta 8 hafta boyunca ısınma protokolünü uygulamış, Çalışma grubu ısınma sonrası TRX antrenman programını uygulamış, kontrol grubu ise rutin voleybol antrenmanına geçmiştir. Çalışma grubu TRX antrenmanından sonrarutin voleybol antrenmanlarına katılmıştır. 8 haftalık antrenmanın öncesinde ve sonrasında ölçümler alınmıştır. Ön test ve son test şeklinde yapılan ölçümlerde kemik mineral yoğunluğu, esneklik, vücut yağ yüzdesi, anaerobik güç, dikey sıçrama mesafesi ve aerobik güç parametreleri değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS 22 istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of TRX trainings on physical and physiological characteristics of female volleyball players. 19 female volleyball players who competed at Unilig and intervarsity 1st league competitions organized by Turkish Volleyball Federation voluntarily participated in this study. The participants' ages ranged from 18 to 25 and they regularly participated in trainings at least for 2 years. Experiment groups started the training with warm-up using TRX and control group carried out volleyball trainings following standard warm-up activities. Some measurements were conducted pre and post 8-week training. Such variables as bone mineral density, flexibility, body fat percentage, anaerobic power, vertical jump performance and aerobic power were measured. Values obtained at the end of the study were analyzed with SPSS 22. The Wilcoxon signed-ranks test was used to evaluate in-group differences.