Suriyeli mültecilerle birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesi amacıyla düzenlenen göç ve sosyal uyum eğitim programının değerlendirilmesi
Evaluation of the migration and social cohesion education program developed to improve the culture of living together with Syrian refugees
- Tez No: 601635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Araştırmada bir sivil toplum kuruluşu tarafından geliştirilen birlikte yaşam, göç ve sosyal uyum konulu eğitim programının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma grubunu Yuva Derneği tarafından geliştirilen ve uygulanan“Birlikte Yaşam: Göç ve Sosyal Uyum”başlıklı eğitim programına katılanların oluşturduğu bu araştırmada, eğitim programı incelenmiş; yetişkinlerin programa katılım örüntülerini, programının içerik ve öğretme-öğrenme süreçlerini ve programın katılımcıların yaşamlarında nasıl değişimler yarattığını tespit edebilmek amacıyla eğitim programına katılan yetişkinlerin görüş ve deneyimleri ele alınmıştır. Nitel bir durum çalışması olan araştırmada, sözü edilen amaca ulaşmak üzere eğitim programına katılan 19 kişi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, Suriyeli mültecilerle gündelik yaşamlarında teması olan kişiler eğitim programına katılmaktadır. Bu yetişkinlerin, Suriyeli mülteciler ile olumlu teması bulunmaktadır. Öğretmenler, üniversite öğrencileri mesleki gelişimlerine katkı sunacağını düşünerek; göç alanında çalışmaya başlayanlar hem mesleki gelişimleri hem ilgileri nedeniyle programa katılmaktadır. Göç alanına ilişkin bilgi birikimi ve çalışma deneyimine sahip yetişkinler için eğitim programı, deneyim paylaşımını sağlayan ve farklı fikirlerle tanışma imkânı tanıyan bir paylaşım alanıdır. Programın empatiye dayalı olması ve katılımcı temelli olması, yetişkinlerin ilgi ve motivasyonunu artıran en önemli unsurlardır. Empatiye dayalı öğrenme, dönüştürücü bir öğrenme yaratmaktadır. Eğitim programı, Suriyeli mülteciler hakkında önyargıları ve doğru olmayan bilgilere sahip olan katılımcıların önyargılarını ve bilgilerini sorgulamalarını sağlamışken, Suriyeli mültecilere yönelik önyargısı olmayan katılımcıların farkındalıklarını ve savunuculuklarını güçlendirmiştir. Böylelikle tüm katılımcıların Suriyeli mültecilere yönelik farkındalığını farklı düzeylerde artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims at evaluating the education program developed by a non-governmental organization on living together, migration and social cohesion. In this study where the study group was formed by those who participated in the education program titled“Living Together: Migration and Social Cohesion”developed and implemented by Yuva Association; the education program was examined, and the insight and experience of the adults who took part in the education program in order to determine the participation patterns of the adults in the program, the content and teaching-learning processes of the program and who the program created changes in the participants' lives. In this research, which is a qualitative case study, 19 people who participated in the education program were interviewed to achieve the mentioned objective. According to the outcomes of the research, people who are in contact with Syrian refugees in their daily lives participate in the education program. These adults' contact with Syrian refugees was positive. Teachers and university students participate in the program with the idea that it is likely to contribute to their professional developments while those who have recently started to work in the field of migration participate in the program for both professional and personal development purposes. The education program is an area of exchange allowing exchange of experience and introduction to different ideas for adults who have information accumulation and work experience in the field of migration. The fact that the program relies on empathy and participant-based is the most significant elements enhancing the interest and motivation of the adults. Empathy-based learning creates a transformative learning experience. While the education program allowed the participants who have bias against and inaccurate information about Syrian refugees to question their prejudice and information; it reinforced the awareness and advocacy of the participants with no prejudice against Syrian refugees. The program, therefore; increases the awareness of all the participants regarding Syrian refugees to different extents.