Impact of perceptual value of luxury and its significance acrossvarious culture and diverse market
Lüksün çeşitli kültür ve farklı pazarlardaki algılanan değerinin etkisi ve önemi
- Tez No: 601652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Lüks, arzu edilen deneyim ve değeri statüko, sembol veya odulle kıyaslayarak anlamaktan daha fazlasıdır. Lüks ürünler temel özellikleriyle kolayca ayırt edilir ve sıradan ürünler üzerinden lüksü etkin bir şekilde değerlendir. Lüks değere dahil olan özellikler kalite, benzersizlik, finansal değer, estetik ve statü odaklılıktır. Lüks bir üründeki tüm bu özellikler, daha az özelliğe sahip ürüne kıyasla daha yüksek derece verir. Fiyata göre maddi olmayan ve durumsal fayda, fiyatın işlevsel faydası ile karşılaştırıldığında daha yüksektir. Lüks, bireysel algıdan etkilenir ve bireylerin tanımları, neye değer verdiklerine bağlıdır. Bu nicel çalışma, Asya ve Avrupa kıtasından 184 kişinin katıldığı istatistiksel analiz ile değerlendirildi. Bu durumda, amacı daha etkili bir şekilde anlamak için demografik özelliklerle analiz edili. Ayrıca, sonuç tüm değişkenler (Lüks Tüketim, İşlevsel Değer, Bireysel Değer, İşlevsel Değer ve Sosyal Değer) araçları için tanımlayıcı analizlerle değerlendirilir ve sonuç, çalışma için iyi bir önem olarak gösterili. Çoklu Regresyon analizi, değişkenler arasında karışık bir sonuç ortaya koymuştur; bu, birbirleri arasında korelasyon bulmak amacıyla parametrik olmayan spearman testi kullandığını gösteren verilerin anormalliği ile de onaylanmıştır. Linerer regresyon analizi, tüm değişkenler için lüks ile iyi bir ilişki olduğunu göstermektedir; ancak veri dağılımı, dağılım çiziminde anormaldir. Whitman U kıtasındaki farkı bulmak, her iki kıtada da lüks tüketimde bir fark olmadığını gösterir. Pazarın heterojen rolü ve bir ürünün özellikleri, dünyadaki lüks tüketicileri etkilemek için stratejileri etkin bir şekilde uygulamak için hayati bir rol oynamaktadır. Lüks değer algısı, çevrede kendilerini tatmin kılan bireysel sosyal standartların geliştirilmesiyle kolayca arttırılabilir. Bu daha çok tatmin olduklarında istedikleri tutarı ödemelerini ve kültürde sosyal üstünlük sağlamaları için motive eden tüketici psikolojisine duyulan ihtiyacı karşılama konusunda daha fazla şey ifade eder. Öncelikle, kültürel statü değeri, toplumsal statüko tarafından daha da geliştirilen bireysel bir yaklaşım veya kolektif olarak algılanır.
Özet (Çeviri)
Luxury is more about desired experience and understanding the value as compare to status quo, symbol or trophy. luxury products are easily differentiated with their basic characteristics and give value to the luxury over ordinary products effectively. The characteristics which are included in luxury value is the quality, uniqueness, financial value, aesthetic and status focused. All these features in a luxury product give more high rating as compared to the product with less features. Intangible and situational utility in relative to price is high as compare to the functional utility of the price. Luxury is influenced by individual perception, and individuals' definitions depend upon what they value. This quantitative study, followed by 184 respondents from Asia and Europe continent is evaluated by statistical analysis. In which, study is analyzed by demographic specification to understand the purpose more effectively. Further, result is evaluated by descriptive analysis for all variables (Luxury Consumption, Functional Value, Individual Value, Functional Value and Social Value) means and it result indicated as a good significance for the study. Which is further evaluated by good reliability of the data as well. Multiple Regression analysis suggested some mixed result among variables, which is further approved by abnormality of the data which indicate to use non parametric spearman test to find correlation for data which is correlated with each other. Liner regression analysis suggests the good relation for all variables with luxury but data distribution is abnormal in scatter plotting. To find the difference in continent Whitman U value indicate about no difference of luxury consumption in both continents as well. The heterogeneous role of market and characteristics of a product plays a vital role to implement strategies effectively to influence the luxury consumers around the world. Luxury value perception can easily be increased by the development of individual social standards which make them pleasant in the environment. It is more about satisfying the need of consumer psychology which motivate them to pay desired amount once they are satisfied and give them social superiority in culture. Primarily, cultural perceived luxury value either as an individualistic approach or collective which is further develop by the social status quo.