Üniversite öğrencilerinin algılanan öğrenme düzeylerinin sosyal medya kullanım davranışları, dijital okuryazarlık ve öz düzenlemenin dikkat kontrolü açısından incelenmesi
Investigating university students' perceived learning in terms of social media usage habits, digital literacy skills, and control dimension of self-regulation
  1. Tez No: 936620
  2. Yazar: EMRE CAN CIRIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin okul içi ve okul dışı sosyal medya kullanım davranışları, dijital okuryazarlık becerileri ve öz düzenlemenin dikkat kontrolü boyutunun algılanan öğrenme düzeyi üzerindeki yordayıcı etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada nicel araştırma türlerinden biri olan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Sinop Üniversitesinde öğrenim görmekte olan 847 lisans ve önlisans öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Öğrenme Ölçeği, Üniversite Öğrencilerinin Okul İçi Sosyal Medya Davranışları Ölçeği, Üniversite Öğrencilerinin Okul Dışı Sosyal Medya Davranışları Ölçeği, Dijital Okuryazarlık Ölçeği ve Öz Düzenlemenin Dikkat Kontrolü Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde katılımcıların gönüllülük esası göz önünde bulundurulmuştur. Verilerin analizinde çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda algılanan öğrenme ile dijital okuryazarlık değişkeni arasında pozitif yönde, anlamlı ve yüksek düzeyde ilişki bulunmuştur. Algılanan öğrenme ile öz düzenlemenin dikkat kontrolü arasında pozitif yönde ve orta düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Üniversite öğrencilerinin okul dışı sosyal medya davranışları ile algılanan öğrenme arasında pozitif yönde, anlamlı ve düşük düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Algılanan öğrenme ile okul içi sosyal medya davranışları arasında pozitif yönde, orta düzeyde ilişki bulunmuştur. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre okul içi sosyal medya davranışları, okul dışı sosyal medya davranışları, öz düzenlemenin dikkat kontrolü boyutu, dijital okuryazarlık değişkenlerinin algılanan öğrenme düzeyi değişkeninin manidar yordayıcıları olduğu görülmüştür. Dijital okuryazarlık puanlarının, çalışma grubundaki öğrencilerin algılanan öğrenme düzeyini en fazla açıklayan değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul dışı sosyal medya davranışlarının ise algılanan öğrenme düzeyini negatif yönde yordadığı belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda kurulan regresyon modelinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmektedir. Araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak araştırmacı ve eğitimcilere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out the predictive effect of university students' in-school and out-of-school social media usage habits, digital literacy skills, and attention control of self-regulation on perceived learning level. For this purpose, the survey model, a quantitative research type, was used in the study. The study group of the research consists of 847 undergraduate and associate degree students studying at Sinop University. Personal Information Form, Perceived Learning Scale, In-School Social Media Behaviors of University Students Scale, Out-of-School Social Media Behaviors of University Students Scale, Digital Literacy Scale and Attention Control of Self-Regulation Scale were used as data collection tools. Voluntary participation of the participants was considered during the process of data collection. Multiple regression analysis was used to analyze the data. The data were analyzed on the SPSS software. As a result of the analysis, a positive, significant, and high-level relationship was found between perceived learning and the digital literacy variable. A positive and moderate relationship was identified between perceived learning and the attention control dimension of self-regulation. Additionally, a positive, significant, but low-level relationship was detected between university students' out-of-school social media behaviors and perceived learning. Furthermore, a positive and moderate relationship was found between perceived learning and in-school social media behaviors. The results of multiple regression analysis showed that in-school social media behaviors, out-of-school social media behaviors, attention control of self-regulation and digital literacy variables are significant predictors of the perceived learning level variable. It was also found that digital literacy scores were the variable that explained the perceived learning level of the students in the research group the most. Out-of-school social media behaviors found to be negatively predicted the perceived learning level. According to the result of the analysis, the regression model is statistically significant. Recommendations are presented for researchers and educators based on the results of the study.