Komotini (Gümülcine)'de Osmanlı devri eğitim binaları
Ottoman Period education buildings in komotini (Gümülcine)
- Tez No: 601820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye'de 'Komotini (Gümülcine)'de Osmanlı Devri Eğitim Binaları' hakkında herhangi bir lisans, yüksek lisans veyahut doktora tezi yapılmamıştır. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı da bu eksikliği giderme yönelik bir çalışmadır. Bu açıdan gelecek nesillere yazılı bir eser bırakmak ve bu alanla ilgili yapılacak bilimsel çalışma ve incelemelere yardımcı olması hedeflenmiştir. Bu çalışmada Batı Trakya'nın önemli bir merkezi olan Komotini (Gümülcine)'nin Osmanlı yılları döneminde birçok eğitim kurumlarına ait binaların olduğunu çeşitli kaynaklardan öğrenmekteyiz. Ancak o dönem eğitim kurumlarına ait yapıların; gerek o dönemin eğitim anlayışını irdelemek, incelemek ya da günümüz eğitim donatılarını, külliyelerini inşa ederken yararlanılabilecek, görselleriyle desteklenmiş detaylı bir şekilde çalışma yapılmadığını yaptığım araştırmalar sonucu tespit ettim. Eğitime dair araştırma sonuçlarının da vurguladığı gibi insana dair her tür çalışmanın başlangıcında, konuyla ilgili tarihi gelişim, değişim ve dönüşümlerin göz önünde tutulması, istenilen hedefe ulaşmak için bir bilimsel zorunluluktur. Bu açıdan bakıldığında Türk kültüründe de her zaman eğitime önem verildiğini görmekteyiz. Türk kültür tarihinin önemli dönemlerinden biri olan Osmanlı İmparatorluğu da (Devlet-i Aliye-i Osmaniye) bulunduğu yerlerde din, milliyet v.b. gözetmeden inşa ettiği eğitim külliyeleri ile her zaman eğitime önem verdiğini görmekteyiz. Dönemindeki siyasi, ekonomik ve askeri başarılarının temelinde planı, programı ve eğitim külliyeleriyle eğitimin olduğu bir gerçektir. Bu dönemdeki eğitim kurumlarına ait binaların plan, çevre ve görselleriyle incelenmesi eğitim camiasına katkı sağlayacağı öngörüldüğünden, bu konuyla ile ilgili bilimsel çalışmaların yapılması ve elde edilecek verilerin eğitim açısından önemli olduğu düşüncesi oluşmuştur. Araştırma konumuz olan 'Komotini (Gümülcine)'de Osmanlı Devri Eğitim Binaları' bu gerekçelerle çalışma konusu olarak tercih edilmiştir. Osmanlı gittiği yerlerde eğitime ne kadar çok önem verdiğini araştırmak amaçlanmıştır. Çünkü eğitim Osmanlıda çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu açıdan Komotini (Gümülcine)'de Osmanlı Devri Eğitim Binaları konusunu eğitime katkısı ve çeşitli açılardan bilimsel yöntemlerle ile araştırmaya çalışacağım.
Özet (Çeviri)
There has not been any research about“Ottoman Period Education Buildings in Komotini (Gümülcine)”at undergraduate, master or PhD level. Therefore, the purpose of this study is to complement this gap in literature. In this respect, it is aimed to create a written source for future generations and to help scientific studies and analysis related to this area. We learn from various sources that Komotini (Gümülcine), which is an important center of Western Thrace, has the buildings belonging to various educational institutions during the Ottoman period. The outcomes of the study has been revealed lack of visually supported research about either scrutinising the understanding of education in the period, or utilising in build today's education complexes. As emphasized in the literature, it is a scientific need to consider the historical development, changes and transformations related to the subject at the beginning of any kind of work on human beings. From this perspective, education is always given paramount importance in Turkish culture. One of the important periods of Turkish cultural history which is the Ottoman Empire(Devlet-i Aliye-i Osmaniye) is regardless of religion, nationality, and so on gave an imperative importance to education within Islamic-Ottoman Educational Complexes (Kulliyeler). In the period of the Ottoman Empire known as the important part of Turkish cultural history, the construction of Islamic-Ottoman Educational Complexes regardless of religion, nationality, and so on of the territory proves that education is always at high importance. It is a fact that the fundamentals of political, economic and military achievements in that period were based on the education provided by complexes with plan and programs. Since it is foreseen that examining the buildings belonging to the educational institutions in this period will be contributed to the education community by the plan, environment and visions. It is therefore thought that the scientific studies related to this subject and the data to be obtained are important in terms of education. For these reasons, The Ottoman Period Educational Buildings in Komotini (Gümülcine) was chosen research subject of the study. It was aimed to investigate the importance of education in places where the Ottomans has influenced. The literature shows that education is a leading matter in the Ottoman Empire. In this respect, the topic of“The Ottoman Period Educational Buildings in Komotini (Gümülcine)”is investigated with educational contribution by various scientific methods.