İşletmelerde iç kontrol farkındalığı: Halka açık şirketlerde uygulama
Internal control awareness in companies: Application in public companies
- Tez No: 601853
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET ÇALIYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, halka açık şirketlerinin iç kontrol sisteminin önemine ilişkin algı düzeylerini tespit etmek ve iç kontrol birimlerinin iç kontrol sistemine yönelik mevcut uygulamalarını değerlendirmek suretiyle iç kontrol sistemlerinin farkındalığını araştırmaktır. Çalışma dört bölümden oluşmuştur. Araştırmanın teori kısmında; iç kontrol kavramından, bir sistem olarak iç kontrolün analiz araçları ve bileşenlerinden bahsedilmiştir. Ardından Türkiye ve dünyada iç kontrol ile ilgili yapılan düzenlemeler bölümüne geçilmiştir. Son olarak araştıma kısmında 47 halka açık işletme üzerinde iç kontrolün farkındalığının değerlendirilmesi ve konu kapsamında varılan sonuca yer verilerek, öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perception levels of the public companies regarding the importance of the internal control system and to investigate the awareness of the internal control systems by evaluating the existing applications of the internal control units for the internal control system. The study consists of four chapters. In the theory part of the research; The concept of internal control, analysis tools and components of internal control as a system are mentioned. Then it began to regulations regarding internal control department made in Turkey and the world. Finally, in the research section, the evaluation of the awareness of internal control over 47 public enterprises and the conclusions reached within the scope of the subject were presented and recommendations were made.