Fen teknoloji mühendislik matematik uygulamalarının üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin tutum, eleştirel düşünme ve yaratıcılıklarına etkileri
Effects of implications of science techonology engineering mathematics on gifted and talented students' attitude, critical thinking and creativity
  1. Tez No: 601854
  2. Yazar: AYDIN TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAKIROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Araştırmanın amacı, 7. sınıf elektrik ünitesinde paralel müfredatlar modeline göre farklılaştırılmış STEM uygulamalarının üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin yaratıcılık, tutum ve eleştirel düşünme becerilerine etkilerini belirlemektir. Araştırma, karma yöntemin iç içe desenine göre dizayn edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri ön test son test kontrol gruplu deneysel deseni ile elde edilirken nitel veriler araştırma sırasında ve sonrasında toplanmıştır. Nicel veri toplama aracı ön test ve son test olmak üzere fene dair tutumlarını saptamak amacıyla TOSRA,“Raven SPM Testi”, eleştirel düşünme düzeylerini belirlemek için“CORNELL Eleştirel Düşünme Ölçeği”ve yaratıcılık seviyelerini saptamak için“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi”kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak uygulama sırasında“Arduino Etkinlik Çalışma Kâğıdı”ve“Robotik Proje Defteri”, uygulama sonrasında“Yarı yapılandırılmış Görüşmeler”kullanılmıştır. Araştırmada, ön uygulama altı ders saati ve uygulama 16 ders saati sürmüştür. Araştırmaya, 2017-2018 eğitim - öğretim yılında İstanbul ilinin Bahçelievler ilçesindeki İstanbul Ticaret Odası Bilim ve Sanat Merkezi'nde eğitim gören 12' si deney 12' si kontrol grubu olamak üzere 24 üstün zekâlı ve yetenekli öğrenci katılmıştır. Araştırmanın nitel verileri betimsel ve içerik analizi, nicel verileri ise SPSS 21.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada nicel ver toplama araçlarından elde edilen bulgular incelendiğinde paralel müfredatlar modeline göre farklılaştırılmış STEM uygulamalarının öğrencilerin yaratıcılıklarını, eleştirel düşünme becerilerini ve fene yönelik tutumlarını anlamlı derecede arttırdığı görülmüştür. Yarı yapılandırılmış görüşmelerde; öğrenciler teorik bilgi yerine uygulamalar içeren STEM uygulamalarından ve günlük yaşam ile ilgili problemlerin çözümünde robotik malzemelerin ve 3D tasarım gibi karmaşık yazılım materyallerinden keyif aldıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca bu paralel müfredatlar modeline göre farklılaştırılmış STEM uygulamalarının kendilerini bir bilim insanı gibi hissetmelerini sağladığı ve ilerideki mesleki seçimlerinde etkisi olduğunu ifade etmişlerdir.“Robotik Proje Defteri”nden ve“Arduino Etkinlik Çalışma Kâğıdı”ndan elde edilen bulgulara göre de, farklılaştırılmış bu uygulama sayesinde öğrencilerin karşılaştıkları problemlere dair farklı bakış açıları oluşturdukları, hızlı çözüm önerileri geliştirdikleri, özgün ürünler ortaya koydukları ve bunları detaylandırdıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effects of STEM applications on the creativity, attitudes and critical thinking skills of gifted and talented students according to parallel curriculum model in 7th grade electrical unit. The qualitative data were collected during and after the research, while the quantitative data of the research were obtained with the pre-test and post-test experimental group design.TOSRA and“ Raven SPM Test ”were used as a pre-test and post-test to determine their attitudes towards science,“CORNELL Critical Thinking Scale”was used to determine critical thinking levels and“Torrance Creative Thinking Test”was used to determine creativity levels. The research was designed according to the nested pattern of the mixed method. As a qualitative data collection tool;“Arduino Activity Worksheet”and“Robotic Project Book”were used during the application,“Semi-structured Interviews”was used after the application. In the research, the pre-application lasted six course hours and the application lasted 16 course hours. In the 2017-2018 academic year, 24 gifted and talented students, 12 of whom were experimental and 12 of whom were control groups, participated in the study at the Istanbul Chamber of Commerce Science and Art Center in Bahçelievler. The qualitative data of the research were analyzed using descriptive and content analysis; quantitative data were analyzed using SPSS 21.0 package program. When the findings obtained from quantitative data collection tools were analyzed, it was seen that STEM applications differentiated according to parallel curriculum model significantly increased students' creativity, critical thinking skills and their attitudes towards science.In semi-structured interviews; students stated that they enjoyed with STEM applications which was include applications rather than theoretical knowledge, the use of robotic materials and complex software materials such as 3D design for solving problems related to daily life. They also stated that STEM applications differentiated according to the parallel curriculum model make them feel like a scientist and have an effect on their future professional choices.According to the findings obtained from the“Robotic Project Book”and the“Arduino Activity Worksheet”, through this differentiated application, it was found out that the students had different perspectives on the problems they faced, developed quick solutions, developed original products and elaborated them.