Bölgesel yatırım teşvik uygulamalarının etkinliği: Kırıkkale örneği
Efficiency of regional investment incentive practices: The case of Kirikkale
  1. Tez No: 601864
  2. Yazar: SONER HÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN DELİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Teşvik sistemi, ülkenin sanayi ve teknoloji altyapısının oluşturulması, var olan veya kurulacak altyapının geliştirilmesi ve en son olarak sanayinin rekabetçi duruma getirilmesinde önemli bir fonksiyonu görmektedir. Yatırım teşviklerinin öncelikli hedefi, yatırımların bölgeler ve sektörler arasındaki optimal etkinliğini ve dağılımını sağlamaktır. Teşvik sistemleri ülkelerin ekonomik istikrar, büyüme, enflasyon ve istihdam gibi makroekonomik hedeflerinin yanı sıra, ülke içindeki sektörel ve bölgesel farklılıkların ortadan kaldırılmasında önemli bir kalkınma aracı konumundadır. Bu çalışmada Türkiye'deki yatırım teşvik sistemi verileri incelenmiş ve bu bağlamda Kırıkkale özelinde teşvik verileri üzerinde etkinlik değerlendirmesi yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmada Kırıkkale ilindeki yatırım teşvik verileri ile dış ticaret, istihdam ve sabit yatırımlar arasındaki ilişkileri test etmek amacıyla üç farklı model kurulmuş; yatırım teşvik verilerinin istidam üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu sonucu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The incentive system plays an important role in establishing the country's industrial and technological infrastructure, developing existing or to be established infrastructure, and finally making industry competitive. The primary goal of investment incentives is to ensure the optimal effectiveness and distribution of investments between regions and sectors. In addition to the macroeconomic objectives of countries such as economic stability, growth, inflation and employment, incentive systems are an important development tool in eliminating sectoral and regional differences within the country. This study, investment incentive system data in Turkey were examined and in this context, activity evaluation was attempted on incentive data in Kırıkkale. In this study, three different models have been established in order to test the relations between investment incentive data and foreign trade, employment and fixed investments in Kırıkkale province; It was observed that investment incentive data had a significant effect on employment.