Kangal köpeklerinde ekokardiyografik olarak dilate kardiyomiyopati yatkınlığının araştırılması
Investigation of dilated cardiomyopathy tendency by echocardiography in kangal dogs
- Tez No: 601869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YASA DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dilate kardiyomiyopati (DKM) kardiyak çemberin dilatasyonu, miyokardiyal kontraktilitenin azalması ve sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunda düşme ile karekterize bir kalp hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Çalışmamızda ekokardiyografik olarak,ülkemize has bir ırk olan Kangal Köpeklerinde yaşa bağlı dilate kardiyomiyopati'ye eğilimin olup olmadığının ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini, dinlenme anında her hangi bir klinik problemi görülmeyen, 10 tanesi 1-3 yaşlı, genç grup (Grup I), 10 tanesi 4-7 yaşlı, orta yaşlı grup (Grup II) olmak üzere toplam 20 köpek oluşturdu. Ekokardiyografik muayene ile, interventriküler septumun diastol sonu kalınlığı, interventriküler septumun sistol sonu kalınlığı, sol atrium diastolik çapı, aort kökü diastolik iç çapı, sol atrium çapının aorta çapına oranı, sol ventrikülün diastol sonu iç çapı, sol venrikülün sistol sonu iç çapı, sol ventrikül arka duvarının sistol sonu kalınlığı, sol ventrikül arka duvarının diastol sonu kalınlığı, kalp frekansı, sol ventrikül fırlatma gücü, sol ventrikül kasılma güçü, strok volüm, kardiyak verim-cardiac output, diastol sonu volüm ve sistol sonu volüm parametreleri ölçümleri yapıldı. İki gruba ait, elde edilen ölçüm sonuçları, bağımsız örnekler“t”testi kullanılarak istatistiksel analiz yapıldı. Sonuç olarak, çalışmanın orta yaş gurubunu (G II) oluşturan kangal köpeklerinin yaşlarının, çalışmalarda belirtilen yaş sınırları (6-7 yaş) içinde olmasına rağmen ekokardiyografik olarak DKM'ye işaret eden bir miyokardiyolojik bozukluğun tespit edilmediği dikkate alındığında kangal ırkı köpeklerde yaşa bağlı olarak DKM'ye bir eğilimin olmadığı kanısına varılabilir. Ancak, değişik ırkı köpeklerdeki çalışmasında DKM oranının % 6 olduğu dikkate alınacak olursa belirtilen yaş gurubunda daha çok sayıdaki kangal köpeklerinin ekokardiyografik olarak değerlendirilmesinin daha güvenilir bir sonuç verebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Dilated cardiomyopathy (DCM) is defined as a cardiac disease characterized by dilatation of the cardiac chamber, decreased myocardial contractility, and decreased left ventricular ejection fraction. In this study, we aimed to determine whether there is a tendency to age-related dilated cardiomyopathy in Kangal Dogs, a breed of our country, echocardiographically. The animal material of the study consisted of a total of 20 dogs, 10 of which were 1-3 years old, young group (Group I) and 10 of which were 4-7 years old, middle aged group (Group II), who had no clinical problems at rest. By echocardiographic examination, end-diastolic thickness of interventricular septum, end-systolic thickness of interventricular septum, left atrial diastolic diameter, aortic root diastolic inner diameter, ratio of left atrium diameter to aortic diameter, left ventricular end-diastolic inner diameter, left ventricular end-systolic inner diameter end-systolic thickness of posterior wall, end-diastolic thickness of posterior wall of left ventricle, heart rate, left ventricular ejection fraction, left ventricular contraction force, stroke volume, cardiac output-cardiac output, end-diastolic volume and end-systolic volume parameters were measured. Measured results of two groups were analyzed using independent samples“t”test. In conclusion, considering that the age of Kangal dogs constituting the middle age group (G II) of the study was within the age limits specified in the studies (6-7 years), a myocardial defect indicating echocardiographic DKM was not detected. It can be concluded that there is no tendency. However, it can be said that echocardiographic evaluation of more coiled dogs in the given age group may give a more reliable result considering that the rate of DKM is 6% in different breed dogs.