An investigation into the acquisition of modal verbs by monolingual and bilingual learners of English
İngilizce öğrenen tek ve iki dilli öğrencilerin kiplik birimleri ediniminin araştırılması
- Tez No: 601871
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SOFU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dil edinimi, insanoğlunun kelimeleri ve cümleleri üretmek ve kullanmanın yanında dili algılama ve anlama kapasitesini kazanma süreci olarak tanımlanmaktadır. Kiplik Birimleri İngiliz dilindeki en önemli dilbilgisel alanlardan birini oluşturmaktadır. Bu yüksek lisans tezi de tek dilli ve iki dilli bireylerin ingilizce kiplik birimlerini edinme süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Batman ilinde Anadolu liselerinde eğitim gören 9.sınıf öğrencileri oluşturmaktaır. Araştırma yöntemi nicel özellikler taşımaktadır. Araştırmanın örneklemini eşit oranlı olarak seçilen 80 öğrenci oluşturmaktadır. Seçilen katılımcıların yarısı tek dil bilen, geri kalanlar ise iki dil bilen öğrencilerden oluşmaktadır. Bu araştırmada öğrencilerin kiplik birimlerini tanıma ve kullanma düzeylerini ölçen bir anket kullanılmıştır. Ölçek katılımcıların Kiplik birimlerini ortaya koyan tanıma ve üretme maddelerini içeren iki versiyondan oluşmaktadır. Her ölçek yirmi dört maddeden oluşmaktadır. Her iki ölçek İngilizce dersini beş yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına göre alan katılımcılara uygulatılmıştır. Veri analizi için SPSS 17 kullanılmıştır. SPSS 17 yardımıyla katılımcıların yanıtlarından yola çıkarak crosstabler, one way Anova, Mann Whitney U testi ve Mean testlerle veri analizleri yapılmıştır. Bu araştırmanın tek dilli ve iki dilli öğrencilerin kiplik birimlerinin öğreniminde farklılık gösterip göstermedikleri, hangi kiplik birimlerinin bireyler için daha zor olduğunu ortaya koyması beklenmektedir. Ayrıca, bu çalışmanın birinci dilden yapılan aktarımın İngilizce kiplik birimlerinin edinimi üzerindeki rolüne ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Language acquisition is defined as the process by which human beings acquire the capacity to perceive and understand language as well as to produce and use words and sentences. Modals constitute one of the most important grammatical areas in the English language. This master's thesis aims to examine the process of acquiring the English modal units of monolingual and bilingual individuals. The universe of the research consists of 9th grade students studying in Anatolian high schools in Batman. The research method has quantitative characteristics. The sample of the study consists of 80 students who are selected equally. Half of the selected participants are monolingual and the rest are bilingual. In this study, a test was used to measure the students' recognition and use of modal units. The test consists of two versions, which include the participants' recognition and production items that reveal the modal units. Each test consists of twenty-four items. Both tests were administered to participants who took the English course according to the curriculum of the Ministry of National Education for five years. SPSS 17 was used for data analysis. Data analysis was performed with crosstables, one way Anova, The Mann Whitney U test and Mean tests based on the responses of the participants with the mean of SPSS 17. This study is expected to show whether monolingual and bilingual students differ in learning modal units, which modal units are more challenging for individuals. Moreover, this study is expected to shed light on the role of the first language transfer on the acquisition of English modal units.