Dega asetabuloplasti erken dönem sonuçlarımız
Early results of dega acetabuloplasty
  1. Tez No: 601914
  2. Yazar: GÜNBAY NOYAN DİRLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERHAN ER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gelişimsel kalça displazisi ve nöromusküler kalça çıkığına yönelik bir çok cerrahi tedavi vardır. Salter, steele, ganz, pemberton ve dega bunlardan bir kaçıdır. Biz bu çalışmamızda hastalara dega asetabuloplasti yöntemini uyguladık. Bu yöntem 1969 yılında Wiktor Dega tarafından yayınlandı. Bu çalışmada dega asetabuloplastisi uyguladığımız gelişimsel kalça dizplazili ve nöromusküler kalça çıkığı olan hastaların postop erken dönem sonuçlarını inceledik. 2015 ve 2019 yılları arasında ameliyat edilen çalışma şartlarına uyan 24 hasta ve 31 kalça çalışmaya dahil edildi. 16 kadın 8 erkek hasta vardı. Gelişimsel kalça çıkığı olan hastalar ve nöromusküler çıkığı olan hastalar ayrı ayrı değerlendirildi. Toplam 14 gelişimsel kalça displazili kalçanın asetabular indeksleri ölçüldü. Preop 34,9 derece olan değerin postop dönemde 19,5 dereceye düştüğü görüldü. Asetabular indeksin preoperatif ve postoperatif değerleri karşılaştırıldığı zaman istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Toplam 17 nöromusküler hastalıklı kalçanın preoperatif ve postoperatif migrasyon indeksi ölçüldü. Preoperatif dönemde 84,3 olan değer postoperatif dönemde 8,5 ölçüldü. Migrasyon indeksinin preoperatif ve postoperatif değerleri karşılaştırıldığı zaman istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Çalışmamız literatür ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
There are many surgical treatments for developmental hip dysplasia and neuromuscular hip dislocation. Salter, steele, ganz, pemberton and dega are some of them. In this study, we applied dega acetabuloplasty method to the patients. This method was published in 1969 by Wiktor Dega. In this study, we investigated the early postoperative results of patients with developmental hip dysplasia and neuromuscular hip dislocation who underwent dega acetabuloplasty. Between 2015 and 2019, 24 patients and 31 hips who met operating conditions were included in the study. There were 16 female and 8 male patients. Patients with developmental dislocation of the hip and patients with neuromuscular dislocation were evaluated separately. The acetabular indices of 14 hips with dysplasia of developmental hip were measured. It was seen that the preop value of 34,9 degrees decreased to 19,5 degrees in postop period. When the preoperative and postoperative values of acetabular index were compared, it was found to be statistically significant. Preoperative and postoperative migration index of 17 neuromuscular diseased hips were measured. The preoperative value was 84,3 and the postoperative value was 8,5. When the preoperative and postoperative values of the migration index were compared, it was found to be statistically significa