Yenilenen sosyal bilgiler öğretim programlarında (2018) yer alan girişimcilik becerisinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of entrepreneurship skills in revamped social studies curriculum in secondary schools (2018) according to teacher views
- Tez No: 602039
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, yenilenen Sosyal Bilgiler Öğretim Programları' ndaki (2018) girişimcilik becerisinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Bu çalışma, nitel bir araştırmadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen 10 tane açık uçlu sorudan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme yöntemlerinden temel nitel yöntem türü uygulanmıştır. Araştırma grubunu 2019/2020 eğitim öğretim yılında Adana Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ortaokullarda görev yapan 30 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada görüşlerine başvurulan öğretmenlerin seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubuna, görüşme formları uygulanırken. hem eğitim öğretimin aksamaması hem de zaman sıkıntısı yaşamamaları için, gönüllülük esasına dayalı olarak uygun bir zaman belirlenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi tekniklerinden betimsel analiz ve içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Sorulara verilen cevaplara göre uygun kodlamalar yapılmıştır. Benzer ve farklı kodlamalar kendi aralarında kategorize edilip temalar belirlenerek, frekans ve yüzde değerleri oluşturulmuştur. SBÖP, içerik analizi tekniği ile amaç, kazanım, beceri ve değerler açısından incelenmiştir. Araştırma sonunda çalışma grubunu oluşturan öğretmenlerin SBÖP' te yer alan girişimcilik becerilerine yönelik kazanım ve etkinliklerin yetersiz, içerik olarak yüzeysel olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca öğrenme-öğretme süreci ile ölçme değerlendirme boyutlarının uygulanabilirliği açısından kısmen olumsuz düşünürlerken, farklı öğretim yöntem ve tekniklerin kullanımına uygun etkinlikler bakımından olumlu görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate entrepreneurship skills in revamped social studies teaching programs in secondary schools (2018) based on teachers' views. This study is qualitative research. As a data collection tool, an interview form including 10 open-ended questions developed by the researcher was used. The purpose method type was applied from the interview methods. The research group consists of 30 Social Studies teachers working in secondary schools under Adana Directorate of National Education in the 2019/2020 academic year. The criteria sampling method, which is one of the sampling methods, was used in the selection of the teachers whose opinions were applied. While applying interview forms to the workgroup, an appropriate time has been set on a voluntary basis so that both education and training would not be disrupted, and they would not have time problems. Descriptive analysis techniques -one of the qualitative research method were used in the research. Appropriate coding was made according to the answers given to the questions. Similar and different encodings were categorized among themselves; themes were determined, frequency and percentage values were formed. At the end of the research, according to the teachers who took part in the workgroup, entrepreneurial skills and acquisition of the activities are insufficient, content is superficial, applicability of learning-teaching process and measurement and evaluation dimensions are partly negative, but they view it positively in terms of activities suitable for the use of different teaching methods and techniques.