Fen bilgisi ve biyoloji öğretmen adaylarının ekolojik ayak izi farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Investigation and evaluation of ecological footprint awareness levels of science and biology teacher candidates
  1. Tez No: 602081
  2. Yazar: CEMRE AYBÜKE AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SAYLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, fen bilgisi öğretmen adayları ve biyoloji öğretmen adaylarının ekolojik ayak izi farkındalık düzeylerini belirleyerek; cinsiyet, bölüm, en uzun süre yaşam sürülen yerleşim birimi, aylık ekonomik geliri ile anne- baba eğitim düzeyi gibi değişkenler açısından inceleme ve bölümler arasında karşılaştırılma yapılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2018-2019 eğitim-öğretim yılında yapılan bu çalışma Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi'nde Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalında öğrenim gören 34 öğretmen adayı ile Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalında öğrenim gören 37 öğretmen adayı ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmen adaylarına daha önce kullanılan Cronbach Alfa güvenirlik kat sayısı 0,89 olan 5'li likert tipi 40 maddelik Ekolojik Ayak İzi Farkındalık Ölçeği uygulanmıştır. Uygulanan ölçekler sonucunda elde edilen veriler SPSS 23.0 paket programına aktarılarak betimleyici analizler yapılmıştır. Öğretmen adaylarına ait verilerin analizinde betimsel analiz, tek yönlü ANOVA, bağımsız gruplar t-Testinden yararlanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, fen bilgisi ve biyoloji öğretmen adaylarının ekolojik ayak izi farkındalık ölçeği uygulamasından almış oldukları puanların, cinsiyet, sosyo-ekonomik durumları, anne-baba eğitim düzeyleri ve branş durumlarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği, sadece yerleşim birimi alt boyutunda ilde yaşayanlar lehine anlamlı bir farklılığın olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada yer alan farklı iki branşta öğrenim gören öğretmen adaylarının ''ekolojik ayak izi'' farkındalık düzeylerinin benzer olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by determining the ecological footprint awareness levels of prospective science teachers and biology teacher candidates; it is aimed to make comparisons in terms of variables such as gender, department, the longest living unit, monthly economic income and parental education level. For this purpose, this study was conducted in 2018- 2019 academic year with 34 pre-service teachers from the Department of Mathematics and Science Education Department of Science Education and 37 pre-service teachers from the Department of Biology Education at the Faculty of Education at Gazi University in the 2018-2019 academic year. Previously used the 40-item Ecological Footprint Awareness Scale of 5-likert type with a Cronbach's alpha reliability coefficient of 0.89 was applied to the prospective teachers. The data obtained from the scales were transferred to SPSS 23.0 package program and descriptive analyzes were performed. Descriptive analyzes, one-way ANOVA and independent groups t-Test were used to analyze the data of prospective teachers. As a result of this study, it was determined that science and biology teacher candidates' scores obtained from ecological footprint awareness scale application did not show a significant difference according to gender, socio-economic status, parental education level and branch status ;however, there was a significant difference in favor of the inhabitants only in the sub-dimension of the settlement. In this study, it was determined that the awareness levels of the prospective teachers studying in two different branches on the ecological footprint were similar.