Sosyal medyanın işe alımlarda kullanımı ve konuya ilişkin bir araştırma
A research on the use of social media in recruitments
- Tez No: 602137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÖKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma genel olarak insan kaynakları, işe alımlar, sosyal medya ve sosyal işe alım konularını kapsamaktadır. Özelde amaçlanan ise sosyal medyanın işe alımlarla ilişkisinin hangi aşamada olduğunun incelenmesidir. Bu doğrultuda kamu ve özel bankalara anket yöntemi uygulayarak bulgular tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre işe alımlarda sosyal medya bankalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir araç olduğu söylenebilir. Veriler toplanırken anket yöntemi ile sonuçlar SPSS 20 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Anket sonuçları, ilk olarak verilen cevapların frekans ve yüzdeleri alınarak yorumlanmıştır. Daha sonra işe alımda sosyal sosyal medya platformu kullanımına çapraz tablolar oluşturularak yorumlanmıştır. Kapsamlı istatistik sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study generally covers subjects relating to human resources, recruitments, social media and social recruitments. The main goal is to analyse at which stage the link between social media and recruitments intervene. To this aim, data has been collected through investigations adressed to the general public and private banks. According to the results from this research we can say that social media is a tool frequently used by banks for recruitments. While collecting the data, the results were analyzed by using SPSS 20 program. The results of the survey were first interpreted by taking the frequency and percentage of the answers given. Then, cross-tables were created for the use of social media platform in recruitment. Comprehensive statistical results were obtained.