Atatürk döneminde çocuk eğitimi(1923-1938)
Child education in Ataturk period(1923-1938)
- Tez No: 602343
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
I.Dünya Savaşı'nın sonucunda imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ile Osmanlı Devleti fiilen sona erdi. İşgallerin ardından Atatürk'ün önderliği ile gerçekleşen Kurtuluş Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu başarısını getirdi. Bu başarıya rağmen elde kalanlar büyük bir insan kitlesinin kaybı, bitik bir ekonomi, geleneksel kurumlar ile eğitimsiz, ümitsiz, yorgun, pasif, bir toplumu içermekteydi. Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak için, kaybedilen sürenin bir an önce bertaraf edilip modern toplumlara ayak uydurulması gerekliydi. Buda sadece toplumun zihniyetini değiştirerek ve Türk toplumuna, kendi karakterine uygun özgüveni kazandırarak mümkün olabilirdi. Bu hedefe ulaşmak için ülkenin strateji ve politikalarını yeni kuşaklara aktarmada en etkin yöntem eğitimdi. Atatürk'ün çağdaşlaşmak hedefiyle gerçekleştirdiği devrimlerin temelinde en önemli unsur çocuk eğitimidir. Çünkü ''Yarın'' olarak adlandırılan çocuğa bugün verilen şekil, geleceğin resmi olacaktı. Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan 1938'e kadarki dönemde, çocuğun ülkede algılanış biçimi ve çocuk sorunları ele alınarak, oluşturulmak istenen ''Gürbüz Çocuk'' modeli ile sağlıklı, güçlü, zeki, dinamik, çalışkan, modern, vatanına bağlı, vatan için mücadele eden çocuk modeli yaratma faaliyetleri yer almaktadır. Bu faaliyetler toplumda, çocuk unsurunun geleceğin teminatı olduğu konusunda bilinç yarattı. Toplumun bu faaliyetlere duyarlılık ve milli bilinç ile v destek olmaları sağlandı. Atatürk döneminde çocuk eğitiminin geçirdiği gelişim süreci ve çocuk eğitimine etki eden faktörler dönemin okul kitapları, gazeteleri, dergileri ve arşiv belgeleri taranarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire has come to end as defacto with the Armistive of Mudros which is a result of First World War. After occupations, Liberity War of Turkey brings the victory of founding the Turkish Republic with the leadership of Atatürk. Despite this victory; remains of the day are huge lost of human, devastated economy, hopeless, uneducated, tired and passive society wtih the traditional institutions. In order to reach modern civilisations; they need to regain the losing time and keep pace with contemporary societies. This can be possible by only changing the mentality of the society and bringing Turkish civilisation in self confidence which fits in that society's characterisation. Education is the most effecient method for transfering strategy and policies of the country in the base of reaching target. Child development and education is the most important factor in principles of modernisation moves by Atatürk. Because the child which named as 'tomorrow' will be the Picture of future. In this study,perceving of the childeren and problems of them are analyzed from the founding of turkish republic to 1938. 'Bonny Child' which is healty,strong, clever, hardworking, modern, loyal and struggling for the country is in this thesis. These activities create a mentality that child factor is the assurance of the future in the society. With national consciousness; supporting and sensivity towards to these activities is ensured by society. Within Atatürk Era; vii development period of the child and elements which affect child education, books of the term,magazines, newspapers, and documents of archive are analyzed by scanning in this study.