Milli Mücadele'de Zonguldak ve II. ve III. TBMM'de Zonguldak milletvekillerinin hayatları ve faaliyetleri
Zonguldak during the national struggle, lives and activities of zonguldak deputies in the II. and III. grand national assemblyof Turkey
- Tez No: 602362
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasının birinci bölümünde Birinci Dünya Savaşı'ndan başlanılarak Milli Mücadele döneminde Zonguldak ve çevresinde yaşananlar ele alınmış, kömür havzasını düşman işgalinden kurtarmak için verilen uğraşlar incelenmiştir. İkinci bölümünde ise TBMM'nin ikinci ve üçüncü dönemlerinde yer almış Zonguldak milletvekilleri Ahmet Ragıp Özdemiroğlu, Celal Sahir Erozan, Halil Türkmen, Hüsnü Kortel, Mehmet Nazif Sirel, Mehmet Rıfat Vardar, Tunalı Hilmi ve Yusuf Ziya Özençi'nin hayatları ve meclis çalışmaları incelenerek bölge tarihine ışık tutulmaya çalışılmıştır. Çalışma yapılırken gerek arşiv belgelerinden, gerekse milletvekillerinin ailelerinden ulaşılabilenlerle yapılan görüşmelerden yararlanılmıştır. Çalışma sırasında tarihi isimlerin hayatlarını verirken aynı zamanda dönemin şartlarına, ülkenin maddi ve manevi durumuna da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis; events starting from First World War in Zonguldak and its surroundings and efforts to save coal basin from invading enemy during the National Struggle have been reviewed. In the second part, it is intended to shed light on the history of the region through studying lifes and parliamentary Works of Zonguldak deputies; Ahmet Ragıp Özdemiroğlu, Celal Sahir Erozan, Halil Türkmen, Hüsnü Kortel, Mehmet Nazif Sirel, Mehmet Rıfat Vardar, Tunalı Hilmi and Yusuf Ziya Özençi who took part in the II. and III. Grand National Assembly of Turkey. Benefitted from archive documents and interviews with reachablerelatives of deputies while this study. Material and spiritual situation of country and conditions of the period are mentioned as well as historical persons lifes.