Farklı yapıda epoksi esaslı malzemelerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of different types epoxy based materials
  1. Tez No: 602519
  2. Yazar: ORÇUN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN EMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, epoksi esaslı malzemelerin termal ve mekanik özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, epoksi reçinelerin yapısı kimyasal modifikasyonla değiştirilmiş ve üretan içeren epoksi reçine sentezlenmiştir. Sentezlenen reçine ağırlıkça % 25, % 50, % 75 oranlarında ticari epoksi reçine ile harmanlanmış ve kürleme işlemiyle sertleştirilmiştir. Farklı bileşimlerde hazırlanan üretan içeren epoksi esaslı malzemelerin termal ve mekanik özellikleri, ticari epoksi reçineden hazırlanan malzeme ile karşılaştırılmıştır. Hazırlanan malzemelerin yapı karakterizasyonu Fourier Transform İnfrared Spektroskopisi (FT-IR) analiziyle, termal davranışları Termogravimetrik Analiz (TGA) ile mekanik özellikleri Dinamik Mekanik Analiz (DMA) ile incelenmiştir. Malzemelerin camsı geçiş sıcaklıkları (Tg) Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) analizleriyle gerçekleştirilmiştir. Malzemelerin TGA ve DMA analizleri, epoksi reçinelerin yapısında üretan bulunmasının mekanik ve termal özellikleri önemli ölçüde değiştirdiği görülmüştür. Üretan içeren malzemelerde, depolama ve kayıp modulü değerlerinin ticari epoksi reçineden hazırlanan malzemeye göre yaklaşık olarak 2,5 kat arttırdığı ve termal bozunma sıcaklıklarında yaklaşık olarak % 10' luk bir düşüş gerçekleştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this study, it is aimed to improve thermal and mechanical properties of epoxy based materials. For this purpose, urethane containing epoxy resins were synthesized by chemical modification of the structure of epoxy resins. The synthesized resin was mixed with commercial epoxy resins at 25 %, 50 %, 75 % by weight and cured epoxy-based materials were prepared. The properties of urethane-based epoxy materials prepared at different weight ratios were compared with comerical epoxy material. The structure characterization of the prepared materials was investigated by FT-IR analysis, thermal behavior by TGA analysis and mechanical properties by DMA analysis. Glassy transition temperatures (Tg) of the materials were determined by DSC analysis. DMA and TGA analysis of materials showed that the presence of urethane in the structure of epoxy resins significantly changed the mechanical and thermal properties. It was observed that the storage and loss modulus values of urethane-containing epoxy materials increased approximately 2,5 times compared to commercial epoxy and thermal decomposition temperatures decrease of approximately 10 %.