Sıçanlarda oluşturulan deneysel iskemi reperfüzyon hasarında anakinra(kineret)'nın koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of anakinra (kineret) in experimental ischemia reperfusion injury in rats
  1. Tez No: 602534
  2. Yazar: MUHAMMED KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET FATİH YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mezenter iskemi erken tanı ve tedavisi güç olan bir hastalıktır. Bu çalışmada proinflamatuar sitokin olan İL-1'in reseptör antagonisti olan Anakinra'nın reperfüzyon hasarını azaltıcı ve önleyici etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 32 adet Sprague Dawley cinsi dişi rat kullanıldı. Ratlar rastgele ve eşit olarak kontrol(sadece laparotomi yapılan grup), sham(sadece geçici mezenter iskemi yapılan grup), geçici iskemi öncesi Anakinra 50 mg/kg ve 100mg/kg verilen grup olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Geçici iskemi süresi 60 dakika, reperfüzyon süresi 120 dakika olarak belirlendi. Reperfüzyon sonrası intrakardiyak kan ve terminal ileumdan doku örnekleri alındı. Kan örneklerinden SOD, CAT, MDA, terminal ileumdan İL-1, İL-6, TNFα, kaspaz-3, P53 testleri çalışıldı. Doku örnekleri ayrıca histopatolojik değerlendirmeye alındı. Bizim çalışmamızda gruplar arasında plazma SOD, CAT, MDA düzeyleri anlamlı farklılık göstermiştir. Sham grubuna göre Anakinra verilen grupta anlamlı olarak azaldığı görülmesine rağmen dozlar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Dokuda TNFα, IL-1, IL-6 düzeylerini önemli derecede azalttığı görüldü. Kaspaz-3 düzeylerini düşürdüğü görüldü. Dozlar arasında anlamlı bir fark saptanmadı. P53 düzeylerini anlamlı derecede değiştirmediği görüldü. Anakinra verilen gruplarda histopatolojik değerlendirmede iskemi reperfüzyon hasarını büyük bir oranda azaldığı görüldü. Sonuç olarak Anakinra'nın intestinal İ/R hasarı üzerinde önemli derecede etkili olduğu ancak 50mg/kg ve 100mg/kg dozları arasında anlamlı bir farkın olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
KANDEMİR M, Investigation of the Protective Effect of Anakinra (Kineret) in Experimental Ischemia Reperfusion Injury in Rats: Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Department of General Surgery Thesis Eskişehir 2019. Mesenteric ischemia is a clinical condition difficult to diagnose and to treat. The aim of this study was to investigate the effects of IL-1 receptor antagonist Anakinra, a proinflammatory cytokine, on reducing and preventing reperfusion injury. Thirty-two Sprague Dawley female rats were used in the study. The rats were randomly and equally divided into four groups as control (laparotomy only), sham (temporary mesenteric ischemia only), Anakinra 50 mg / kg and 100mg / kg pre-transient ischemia. Temporary ischemia time was 60 minutes and reperfusion time was 120 minutes. İntracardiac blood samples and tissue samples from terminal ileum were oblitared. Tissue samples were taken from intracardiac blood and terminal ileum after reperfusion. Blood samples were analyzed for SOD, CAT, MDA and tissue samples were analyzed for IL-1, IL-6, TNF alpha, caspase-3, P53. Tissue samples were also evaluated histopathologically. In our study, plasma SOD, CAT, MDA levels were significantly different between the groups. Although there was a significant decrease in the Anakinra groups compared to the sham group, no significant difference was found between the treatment groups. It was observed that tissue levels of TNFα, IL-1, IL-6 were decreased significantly in the treatment groups. It was observed that caspase-3 levels were decrased as well. There was no significant difference between the doses. P53 levels did not change significantly. Histopathological examination showed that ischemia reperfusion injury was significantly reduced by Anakinra. As a result, it was found that Anakinra is significantly effective on intestinal I / R injury but there was no significant difference between 50mg / kg and 100mg / kg doses.