İran dış politikasında bir ideolojik söylem ve araç olarak kutsal yerler ve mehdilik inancı
Sanctum and mahdism belief as an ideological rhetoric and instrument in foreign policy of iran
- Tez No: 602624
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ortadoğu'nun en önemli aktörlerinden biri olan İran'ın dış politika yönelimlerinin incelendiği çalışma, söylem-araç bağlamında bir sınıflandırmaya gitmiştir. Mehdilik ve kutsal yerlerin İran'ın en önemli enstrümanı olarak tanıtıldığı tezin bütününde, dinin dış politikayla buluşmasının sonuçları irdelenmiş ve açıklanmıştır. 12 Şii İmamlığına dayanan mehdilik inancı yeni rejimin sacayağını oluşturmuş ve böylece 1979 yılında vuku bulan İran İslam Devrimi'ne sebebiyet vermiştir. İran'ın devrimle birlikte işbirliği içerisinde olduğu aktörler de değişmiş; yeni bir dış politik anlayış tezahür etmiştir. Yeni politik anlayış devrimin ihracı şeklinde kendini göstermiştir. Bu anlamda İran özellikle bölgesel olmak üzere uluslararası çevreden ciddi tepkiler almıştır. Nitekim İran, ideolojik altyapısını örtülü faaliyetleriyle birleştirerek halklar kapsamında birleştirici olmak ve böylece büyük bir güç olarak bölgesel; daha sonra ise uluslararası sahnede kendini göstermek istemektedir. Pasif politikadan aktif bir siyasete adım atan İran'ın bu bağlamda dış politik yönelimleri ve bu yönelimlerin sonuçları teze konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study, which examines tendency of foreign policy of Iran that is one of the main actors of the Middle East, classifies its policy to discursive and instrumental. The thesis that introduces Mahdism and sanctum are the most important instruments, scrutinizes and clarifies the result of getting together of religion and foreign policy. Mahdism belief which based on Twelve Shia Imams, consisted of fundamental of new regime and its result of Iran Islamic Revolution which took in 1979. The actors which were Iran cooperation with changed and new foreign policy's understanding has come up. New political understanding showed itself up“revolution export.”Especially regional states react to Iran because of its political implements. Hence Iran wants to unite its ideological basis and covered act for influencing to folks as part of its belief. In this way Iran desires to show itself as a“great power”first in regional level; afterwards international stage. Tendency of foreign policy of Iran which stepped from passive politics to active and result of drifts are tackled in this thesis.