Kent hayatının sosyal psikolojik sorunları: Yabancılaşma üzerine bir analiz
Social psychological problems of urban life: An analysis on alienation
- Tez No: 602636
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kent, insan hayatında birçok değişime neden olmuştur. Geçmişten günümüze çağın getirdikleriyle şekillenen kent, insan emeğinin ürünü ve onun kontrolünde olan bir yapı gibi düşünülürken zamanla insana (tabiri caizse) hükmeden bir yapıya dönüşmüştür. Bu çerçevede tarih içerisinde birçok disiplinin ve birçok düşünürün araştırma konusu haline gelmiştir. İnsanların sosyal ve psikolojik hayatları üzerinde büyük etkiler yaratmış, onları yeni birer kimliğe bürünmeye, şizofrenik karakterli, donuk, kimliksiz, yalnız ve yabancılaşmış insanlar olmaya itmiştir. Bu bağlamda kentler psikolojik rahatsızlıkların, suçun, intiharın, anominin ve yabancılaşmanın yuvası olmaya başlamıştır. Kent bu kavramlara bazen doğrudan bazen de dolaylı yollarla etkide bulunmuştur. Özellikle kimi zaman kent hayatına karşı bir tepki, bir savunma mekanizması olarak görülen yabancılaşma kavramı günümüz dünyasında çılgınlık boyutuna ulaşmıştır ve ciddi bir sorun olarak tartışılmaktadır. Kent, tarih boyunca farklı birçok değişkenle yabancılaşma üzerinde ciddi etkilerde bulunmuştur. Yabancılaşmayı ve ardından da yabancılaşmanın neden olduğu kimi davranış ve sorunları tetikleyen kent, çağın insanını içi boş bir nesneye dönüştürmeyi başarmıştır.
Özet (Çeviri)
The city has caused many changes in human life. The city, which shaped by the things brought by the era from the past to the present, has been transformed into a structure that dominates the people (so to speak) while being considered as a result of human labor and controlled by it. In this respect, it has become a research topic of many disciplines and many thinkers in history. It has had a great impact on people's social and psychological lives, it has led them to take on new identities, to become dull, unidentified, lonely and alienated people with schizophrenic character. In this context, cities have become the nest of psychological disorders, crime, suicide, anomie and alination. The city has sometimes influenced these concepts, directly or indirectly. Especially the concept of alienation, sometimes seen as a reaction to urban life and a defense mechanism has reached the level of madness in today's World and is being discussed as a serious problem. Throughout history, the city has had serious effects on alienation with many different variables. The city, which triggered alienation and then some behaviors and problems caused by alienation, succeeded in transforming the people of the age into a hollow object.